...a pohovka bude zase v pohode

21.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Sedacia súprava je často priestor, kde sa stretávajú všetci členovia rodiny vrátane zvieracích miláčikov. Na kreslách či pohovke sa zvyknú robiť aktivity, ktoré tomuto druhu nábytku veľmi nesvedčia - odrobinky či fľaky z jedla, mastné odtlačky a škvrny. Všetky nečistoty a nedostatky sa sedacej súprave ukážu ešte viac v ostrom slnečnom svetle. Vtedy treba konať a vrátiť centrálnemu kusu nábytku v obývačke jej pôvodný imidž.

Čalúnené sedačky

  • Kefa na šaty odstráni drobné smietky a prach.
  • Základnú nečistotu najlepšie odstráni vysávač. Treba si pomôcť nadstavcami na čalúnený nábytok a nastaviť pomocníka na nižšie otáčky, aby sa uvoľnené vlákna pod silným tlakom z textílie nevyťahovali. Ale textilné čalúnenie môžeme aj vyprášiť prakerom. Navrch položíme veľkú bielu handru namočenú v čistej vode a dobre vyžmýkanú. Pri udieraní prakerom sa prach zachytí do handry.
  • Škvrny pomôže zlikvidovať mydlová voda. Vlhkou handričkou trieme znečistené miesto, nie však silno, aby sme nepoškodili textíliu. Napokon na vysatie vlhkosti použijeme suchú bavlnenú handričku z bavlny.
  • Silnejší roztok mydla alebo saponátu si poradí s mastnými škvrnami. Postupujeme rovnako ako pri bežných škvrnách. V drogérii môžeme kúpiť aj špeciálny prípravok na ošetrovanie textilného čalúnenia, no nikdy nepoužívajme čistiace prostriedky s obsahom liehu alebo acetónu, ktoré vyťahujú z látky farbu alebo ju inak znehodnotia.
  • Na čerstvé mastné škvrny platí vrstva múky, ktorá mastnotu dokáže vsať. Ak zo škvrny ešte niečo zostalo, pomôže servítka, cez ktorú prejdeme žehličkou.

Kožené zázraky

  • Aj na základné očistenie koženej sedačky použijeme kefu na šaty a občas ju pretrieme jelenicou, ktorú sme navlhčili vodou s rozpusteným mydlom alebo s čistiacim prípravkom.
  • V prípade členitého typu sedacej súpravy s množstvom lemov, záhybov a ozdobných gombíkov si môžeme pomôcť vysávačom s nadstavcami, menej prístupné škáry zbaví prachu a špiny mäkká zubná kefka.
  • Na odstraňovanie škvŕn sa nesmú používať agresívne chemikálie, terpentín či pracie prostriedky. Aktuálne škvrny zotrieme handrou navlhčenou v mydlovej vode. So škrabancami pomôže mastnejší krém a staršie fľaky odstránime čistiacim prípravkom na kožu, ktorý by sme mali mať vždy doma po ruke. Ak ideme použiť nový výrobok, najprv ho vyskúšajme na menej viditeľnom mieste.
  • Raz či dvakrát do roka treba kožu revitalizovať špeciálnym prostriedkom, ktorý jej dodá elastickosť, pružnosť a odolnosť. Po základnom očistení sedačku z hladkej kože ošetríme špeciálnym olejom alebo jemným krémom, ktorý vtrieme pomocou bavlnenej handričky. Necháme počas noci pôsobiť a potom ešte raz pretrieme čistou handrou, aby sme odstránili možné zvyšky krému. Dať si z času na čas impregnovať koženú sedaciu súpravu, čo jej životnosť určite predĺži, môžeme aj u profesionálnej firmy.
  • Škvrny zo sedacej súpravy z brúsenej kože odstránime pomocou špeciálnej gumy, ktorú dostať v obchode s obuvou. Základnou údržbou tohto typu čalúnenia je pravidelné prekefovanie povrchu jemnou kefou. Na hĺbkové ošetrenie sa používajú špeciálne prípravky vo forme spreju, aby sa účinné látky naniesli rovnomerne po celom povrchu.

A ešte jedna dobrá rada

Kožená sedačka nemá byť umiestnená na priamom slnku alebo v blízkosti radiátora, kachlí, krbu alebo ohrievača. Všetky zdroje tepla spôsobujú blednutie kože, jej vysychanie a neskôr aj popraskanie. A koži nepraje ani príliš suché ovzdušie, preto treba dbať na správne hodnoty vlhkosti v interiéri, ktoré by sa mali pohybovať medzi 50 až 70 percent.


redakcia doma a Rada, FOTO: www.freepik.com