Aby jarné kytice vydržali

01.05.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Jarné kvety dodávajú silu a optimizmus, sú harmonickým dôkazov sily prírody, ktorá sa po zime zase prebúdza. No na druhej strane sú aj veľmi krehké. Preto ich častejšie pestujeme v črepníku ako udržiavame pri živote vo váze. Ako však predĺžiť životnosť jarných aranžmánov, ak už sme dostali do daru kyticu jarných kvetov? Skúste sa riadiť niekoľkými odporúčaniami.

Vymieňajte vodu!

Doprajte kvetom denne čerstvú vodu, v ktorej ešte neprebiehajú žiadne hnilobné procesy. Najlepšia je vlažná, ani teplá ani príliš ľadová kvetom veľmi nepraje.

Vyživujte!

Pridajte do vody vo váze lyžičku cukru a trochu soli. Alebo skúste vhodiť kocku cukru a nakvapkať trochu vodky. Alkohol človeku možno veľmi nesvedčí , ale "opité" tulipány vydržia viac. Niektoré gazdinky zase dávajú do vody kamenec alebo nechajú v nej rozpustiť tabletku aspirínu.

Strihajte!

Priebežne zastrihávajte konce stoniek, pretože rýchlejšie odhnívajú, čím sa znehodnotí kvalita prostredia. Navyše zmäknutie a zdeformovanie hmoty potom hatí prísunu vody do rastliniek. Aby stonky čo najlepšie sali vodu, strihajte ich alebo režte ostrým nožom šikmo v asi 40 stupňovom uhle päť centimetrov od konca. Najvhodnejší čas je ráno alebo večer.

Nekombinujte!

Do žiadnej kytice nepridávajte narcisy, tekutina zo stoniek týchto kvetov je vo vzťahu k iným kvetom nebezpečná – urýchľuje ich vädnutie. Napokon aj kytica vytvorená len narcisov je krásna.

Postrehy:

  • Ak máte záhradu a chcete sa bohatou kyticou vašich záhonov potešiť aj v interiéri, kvety odstrihnite ešte pred úplným roztvorením pukov. Ak naopak máte záhony s ešte nerozkvitnutými kvetmi a chystáte sa gratulovať priateľke k výročiu, môžete rozvinutie urýchliť. Odrezané kvety dajte najprv na chvíľu do teplej vody a až potom do studenšej.
  • Tvorbe plesní na stonke zabráni aj trik s mincou. Musí byť však medená čiže niektorá z centoviek. Meď sa z mince vo vode uvoľní, okyslí ju a účinne bráni hubám i plesniam rozmnožovať sa.
  • Pred umiestnením novej kytice do vázy nezabudnite odstrániť všetky spodné lístky, vody sa cez ne iba zbytočne vyparuje. A priebežne vyhoďte nekompromisne každý kvietok, ktorý začne rýchlejšie vädnúť.
  • O životnosti kytice rozhodne aj správna poloha. Nesmie to byť prievan, ani blízkosť radiátora či iného zdroja tepla. Ideálne miesto je v závetrí s dostatkom svetla, no priame pôsobenie slnečných lúčov môže byť vražedné.
  • Pri manipulácii s narcismi treba byť opatrný. Tekutina vytekajúca zo stoniek tekutina môže podráždiť pokožku najmä ľuďom s citlivejšou kožou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com