Ako chutí Amerika
VARENIE - SVETOVÉ A MINULÉ CHUTE – RUBRIKA Americká či austrálska kuchyňa, to nie sú len párky v rožku a hamburgery v žemli. Aj keď ide o nesporne častú voľbu štýlu tamojšieho stravovania. Na týchto kontinentoch sa však traduje aj kvalitné grilovanie a nezabudnuteľné obrovské korenené steaky, ktorým už prišli na chuť aj iné národnosti. A nechýba tu ani verzia juhoamerického temperamentu. Všetko dobré alternatívy na spestrenie jedálnička.
Spojené štáty americké:
Táto veľká krajina je bohatá na prírodné zdroje, či už more, rieky, lesy alebo rozsiahle plantáže, čo určuje aj bohatosť kuchyne. Druhým dôležitým momentom je množstvo národností, ktoré tu žijú a pestujú stravovacie zvyky svojej vlasti. Preto nie práve najzdravšie fastfoody a rýchle stánkové občerstvenia sú len jedným zo štýlov stravovania Američanov. Aj keď pre niekoho veľmi pohodlným a lacným. V skutočnosti majú omnoho širší výber možností.
Súčasnú tradičnú americkú kuchyňu výrazne ovplyvnili prisťahovalci. Angličania doniesli javorový sirup, ktorým si polievajú palacinky a najmä lievance, obľúbené raňajky v americkej domácnosti. Ich potomkovia si radi doprajú pečenú šunku, slané múčniky plnené rybami alebo mäsom, pečené fazule a sladké ovocné koláče. Američania s prímesou španielskej krvi zostávajú verní bravčovine a slanine s kukuričnou kašou a opekanými zemiakmi. Kreoli milujú korenené jedlá, napríklad výdatnú polievku z morských živočíchov. Nemci darovali tejto krajine potešenie z údenej šunky a klobásy a z múčnikov z kysnutého cesta. Východ krajiny, najmä New York má toľko obyvateľov s talianskymi koreňmi, že tu kraľuje pizza a vďaka čínskym prisťahovalcom aj táto ázijská kuchyňa.
Južné štáty, kde sa na obrovských farmách preháňajú veľké stáda hovädzieho dobytka a oviec, pripravujú prirodzene jedlá hlavne z týchto druhov mäsa. K typickým patrí koreninami ochutený a opečený hovädzí steak úctyhodných rozmerov, podávaný so zemiakmi a pivom, a tiež príprava jedla v štýle barbecue čiže opekanie rebierok, klobások a kusov mäsa, čo privandrovalcov naučili pôvodní Indiáni. Darí sa tu tropickým druhom ovocia, preto sú súčasťou stravovacích zvyklostí aj melóny, citrusové plody, ďatle a avokádo.
Juh však ovplyvňujú aj kuchyne Strednej Ameriky, kde prevláda fazuľa, kukurica a pálivá paprika. Na dokreslenie obrazu treba spomenúť aj obľúbené wafle so šľahačkou, jablkový koláč, arašidové maslo, mafiny, kukuričné lupienky s mliekom a najmä šišky, ktoré pojedajú asi všetci policajti vo všetkých amerických kriminálkach. A často potom na závislosť na týchto kalorických smažených koláčikoch s polevou doplácajú nadváhou. No jednu tradíciu majú Američania spoločnú, bez ohľadu na to, v ktorom štáte tejto krajiny žijú. Milujú hranolčeky a na svojho pečeného moriaka s gaštanovou plnkou nedajú dopustiť. A čo sa týka tekutín, Američania pijú najmä coca-colu, ktorej konzumujú na litre. Podobne je to s kávou, tá je však slabšia ako naša.
Mexiko:
Mexičania milujú pikantné a aromatické jedlá. Žijú v krajine s horúcim podnebím, preto má množstvo korenia v strave dvojaký zmysel. Jednak podporuje chuť do jedla, ktorá horúčavou klesá, a koreniny plnia aj úlohu konzervačných látok, keďže potraviny podliehajú v teple rýchlo skaze. Inšpirovaní starými mayskými a aztéckymi civilizáciami preferujú z potravín kukuricu, fazuľu, paradajky a čili papričky. Kolonizátori Španieli ich zase naučili využívať v kuchyni aj bravčové a hydinové mäso, ryžu, cibuľu a cesnak a pripravovať omáčky, marinády a sladké múčniky. Súčasné Mexiko, to je vôňa strukovín, exotického ovocia a zeleniny s arómou koriandra, rímskej rasce, šafranu, oregana, ale aj vanilky a škorice. Doprajú si i mäsové jedlá pripravené z bravčoviny, hydiny, králikov, rýb a jeleňov, ale aj z takých zvierat, ako je leguán alebo pásovec. V gastronomickom svete sa tento národ preslávil tortillou, čo je kukuričná placka, ktorá plní úlohu nášho chleba, ale zvykne sa podávať aj plnená mäsom a zeleninou alebo vajíčkami.
Nesmie chýbať ani ostro pálivá omáčka salsa. K zaujímavým prvkom mexickej kuchyne patrí pridávanie kakaa do jedál z mäsa, ktoré im dodáva farbu, ale chuť veľmi neovplyvní. A múčniky často nepečú. Ak majú chuť na sladké, polejú si hrušku alebo iné ovocie vanilkovým krémom alebo čokoládou. K tradičným nápojom patrí osolená kukuričná hmota zriedená vodou, ktorá pripomína vzhľadom mlieko. Ako slušný zdroj energie výborne osvieži. Nezvyčajnou je aj kombinácia osolenej paradajkovej šťavy s pomarančom, s cibuľkou, s čili papričkami a s limetkovou šťavou. Mexičania majú výbornú kávu, ktorú vychutnávajú so štipkou mletej škorice. Z alkoholu kraľuje jednoznačne národný nápoj tequila, ktorá sa pije s citrónom a soľou a ktorá si našla priaznivcov už na celom svete.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com