Ako odzimovať chatku

08.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA     Sezóna víkendov na chatách a chalupách je na obzore a nastáva čas ich prebudenia zo zimného spánku. S tým je spojená dôkladná kontrola a údržba nehnuteľnosti zvonku i zvnútra. Po nevyhnutných úkonoch zahŕňajúcich inšpekciu podkrovia, okien alebo vodovodných rúrok sa môžete pustiť do oživenia a skrášlenia obydlia a jeho okolia.

Pokiaľ ste chalupu starostlivo zazimovali, čaká vás len bežná údržba. V opačnom prípade sa nevyhnete menším i väčším opravám. Najprv skontrolujte stav okien, dverí a strechy. Pod náporom snehu mohli utrpieť škodu aj odkvapy. Ak už k sebe nedoliehajú rámy okien, provizórne ich utesnite izolačnou páskou. Vo vnútri chaty prezrite kúty, steny, a to predovšetkým za nábytkom, či na nich nebujnie pleseň kvôli vlhkosti. Tá mohla poškodiť aj elektroinštaláciu, vyskúšajte preto všetky vypínače. Drevené trámy zase mohli napadnúť drevokazné huby, nezabudnite preto na inšpekciu podkrovia. To býva často prehliadané, napriek tomu, že trámy a konštrukcia sú zásadné pre statiku celej stavby. Na povale navyše mohli cez zimu nájsť úkryt myši alebo iní škodcovia.

Vetranie i generálne upratovanie

Venujte pozornosť aj komínu a peciam. Pokiaľ kúrite drevom, zavolajte aspoň raz ročne kominára na ich kontrolu, predídete tak riziku vznietenia sadzí. Revízia komína sa vyplatí aj kvôli poisteniu nehnuteľnosti, ďalšej životnosti komína alebo vyššej účinnosti vykurovania. Vykúriť a udržať stabilnú teplotu tiež môžete s pomocou elektrických vykurovacích telies alebo vykurovacích káblov. Vykurovacie okruhy možno zakúpiť aj so zabudovaným termostatom, sprevádzkujete ich zapojením do zásuvky. Najskôr však dôkladne vyvetrajte, aby ste sa zbavili zatuchnutého vzduchu a predišli vzniku plesní.

Odbornú kontrolu si zaslúži aj studňa, a to minimálne dvakrát ročne. Pri prvej návšteve chaty skontrolujte jej zakrytie alebo prípadné poškodenie. Pokiaľ sa chcete uistiť o nezávadnosti vody zo studne, odoberte vzorky a nechajte ich analyzovať hygienickou stanicou. Pokiaľ výsledky odhalia prítomnosť škodlivých mikroorganizmov, je nutné vykonať kompletnú dezinfekciu vody a počkať, pokiaľ bude znova pitná. Taktiež spustite vodu, ktorú ste na zimu vypli, ale pre istotu obhliadnite rúrky kvôli prípadnému poškodeniu mrazom. S pomocou soli vyčistite aj odpady a sifóny zabezpečené proti zamrznutiu.

V každom prípade vydezinfikujte kuchynskú linku, chladničku, podlahy, kúpeľňu a toaletu. Vyperte obliečky na periny, záclony, obrusy, prestieranie, poťahy, prikrývky a ďalšie látky v interiéri. Matrace a koberce vyprášte. Rozhodne sa nezabudnite vybaviť aj funkčným hasiacim prístrojom, ktorého pravidelná revízia je dokonca povinná.

Prevencia proti plesniam

Interiér chaty môže po mesiacoch prázdnoty pôsobiť neútulne alebo zanedbane. Vdýchnuť nový život mu môžete napríklad novou maľovkou stien. Pokiaľ vaša chata trpí vlhkou vnútornou klímou, pre istotu použite špeciálnu farbu proti plesniam, ktorá je určená na miesta, kde sa často zrážajú vodné pary. Ideálne využitie tak nájdete v kuchyni alebo v kúpeľni.

Na kroviny s pomocníkom

Pri odstraňovaní lístia napadaného na všetkých cestičkách a chodníkoch vám prácu uľahčí šikovný fukár. Vďaka pohonu na akumulátor sa vyhnete večnému zápaseniu s káblami a trávnik vyčistíte od jesenného lístia bez veľkej námahy. 

.

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com