Ako pomôcť psíkovi v horúčave

12.07.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZVIERATKÁ DOMA    Nielen dvojnohým obyvateľom domácnosti je v letných mesiacoch teplo. Prehriať sa môže aj štvornohý miláčik rodiny.

Pes sa nepotí, ale vyrovnávanie vonkajšej a vnútornej teploty sa realizuje odparovaním vody cez sliznicu na jazyku a v ústach. Väčší problém majú zvieratá s krátkymi nosmi, ktoré majú preto aj kratší jazyk. Počet dychov sa pri vysokých teplotách až zdvojnásobí a zvieratko preto potrebuje prijať viac vody. Ak má zlý pitný režim, hrozí mu podobne ako u človeka dehydratácia. V spojení so stúpajúcou telesnou teplotou a zrýchlenou srdcovou činnosťou môže aj u neho nastať celkový kolaps. Ako domáce zviera pred takouto dramatickou situáciou ochrániť?

  • V tropických dňoch chodíme so psom na prechádzku zásadne ráno alebo večer a vyhľadávame radšej prírodnejšie prostredie so stromami, ktoré poskytnú príjemný tieň. Kontakt labiek s rozpáleným asfaltom môže byť pre psíka bolestivý.
  • Kŕmime ho v menších dávkach, no ak potravu nedoje, nenecháme ju nikdy v miske, mohla by sa pokaziť a zvieratku spôsobiť tráviace ťažkosti. V lete je väčšia šanca hnačkových ochorení.
  • Zabezpečíme mu dostatok vody v niekoľkých miskách na viacerých miestach v interiéri. Mala by byť klimatizovaná, teplú či znečistenú slinami odmietne, ľadová mu môže ublížiť.
  • Občas ho schladíme vlažnou sprchou alebo prúdom vody s hadice v záhrade, prípadne ho necháme vyšantiť sa v bazéniku alebo vo väčšej umelohmotnej nádobe s vodou. Minimálne mu občas mokrým uterákom schladíme hlavu a labky. Vždy by sa však mal dobre vysušiť, aby neprechladol a nezačal kýchať a kašľať. Alebo sa mu nezapálil chvost, čo musí riešiť veterinár liekmi.
  • Do miestnosti, kde má pes svoj azyl, nenecháme svietiť slnko, závesy alebo žalúzie zatiahneme.
  • Interiér vždy ráno poriadne vyvetráme. Robiť prievan počas dňa môže spôsobiť zvieraťu problémy s ušami a očami. Napríklad zápal očných spojiviek alebo uší, v prípade výtoku treba vyhľadať veterinára. Z rovnakého dôvodu je nebezpečný aj neustále zapnutý ventilátor alebo klimatizácia alebo príliš podchladené prostredie. Prechod do exteriéru je pre psa potom náročný a hlavne veľkou záťažou pre jeho srdcovo-cievny systém.
  • V horúčavách nenechávajme nášho miláčika nikdy v aute. Stačí 20 minút a teplota v uzavretom priestore sa vyšplhá až na 70°C.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com