Ako sa preštrikovať cez zimu...
HARMÓNIA - TVORÍME Keď dlhé večery zaklopú na naše domovy, je správna chvíľa rozhodnúť sa, ako prežiť zimné mesiace, aby nám len tak nevyfúkli spolu s dymom z komína. Dá sa aj bez osobného angažovania, len tak preleňošiť hodiny, dni, týždne na sedačke a unudiť sa až do... Radšej nedomýšľať, lebo sú aj iné možnosti. Napríklad vhodne zvolená aktivita, na ktorú netreba nikam chodiť ani za ňu veľa platiť, stačí, ak si usalašení v azyle domova spomenieme na niektorého koníčka z rannej mladosti. Keď sa po domoch a bytoch slovenských miest a dedín vo veľkom vyšívalo, háčkovalo, šilo či štrikovalo.
Možno niektorí zostali podobným činnostiam priebežne verní, väčšina však na ručné práce už rezignovala a ani netuší, v ktorej škatuli sa skrývajú predlohy na vyšívanie či klbká vlny a ihlice. Na čase prevetrať staré zásoby, určite nepodľahli skaze. Textílie sú, našťastie, nesmrteľné. A vždy znovu objavované. Mnohí si iste pamätajú, že 70. roky sa niesli v duchu háčkovanej krásy, módne boli vesty so strapcami, nápadné pončá, čelenky i bláznivé tašky v štýle hippies. Nejedna tínedžerka si vyšila pár kvietkov na blúzku, lebo to bolo tak "betálne" čiže trendy. A znovu aj sú trendy. Ktosi ručnej práci vrátil punc výnimočnosti a čo je dôležité, prvok modernosti, aby to nadchlo aj mladých. Treba preto oprášiť trochu zabudnuté zvyklosti, ktoré vedeli spríjemniť život aj skrátiť predlhé zimné večery.
Pletené od hlavy až po päty
Niektoré dámy to kedysi s pletenou módou štipku preháňali a ešte stihli obštrikovať aj vlastné deti. Malo to výhodu, dali sa potom v dave školáčikov ľahko podľa nápadných čiapok s obrovskými brmbolcami identifikovať. Dnes už neakceptovateľné, pretože menej je viac - stačí jeden vkusný rolák s nórskym vzorom alebo teplý sveter. A začať môžeme "piánko" s jednoduchým šálom, trebárs aj jednofarebným. Bude pekne narastať, až nám príde pri poslednom riadku ľúto. Nemusí, ak sa pustíme do ďalších pre všetky vnúčatá a netere. Budú celé "happy", veď oni dobre vedia, že pleteniny letia.
A šancu majú aj milovníčky ručných prác, ktoré sa najradšej kamarátia s háčikom. Aj háčkovanú krásu svet znovu objavuje. Namiesto tradičných dečiek sa táto technika uplatňuje hlavne pri tvorbe čeleniek, kabeliek a iných módnych drobností. Prípadne aj bytových doplnkov. Zaujímavá môže byť kratšia záclona na spodnú časť kuchynského okna, motív umiestnený v ráme ako obrázok alebo efektná háčkovaná vložka do romantickej obliečky na vankúš.
Patchwork ako čarovanie s ihlou
Niekto už roky fičí na patchworku. Závislosť neškodná, skôr naopak. Výsledkom je vynovená domácnosť, harmonický interiér aj vďaka zharmonizovanej duši, ktorá po večeroch trpezlivo skladá textilné ústrižky rôznych farieb a motívov, až napokon z kukly vyletí motýľ – dekoratívna deka na posteľ alebo obliečka na vankúš. Slovenské ženy sa odjakživa priatelili s ihlou, pred pár desaťročiami aj pre nedostatočnú ponuku obchodov s odevmi. Zohnali Burdu, pobehali predajne s metrážou, ktorých bolo neúrekom, a ušili model, ktorý im dodal sebadôveru. Veď stíhali módne hity, to bolo vtedy priam nevyhnutné, nikto nechcel aspoň vizuálne zaostávať.
Podobnú zručnosť je škoda nechať ležať ľadom. No neodporúča sa zotrvávať na prežitých strihoch a vzorkách, lepšie je rekvalifikovať sa v intenciách súčasnosti. Mnohé tvorivé duše sa už preorientovali na nové techniky s textíliami. Vyrábajú tašky, hračky, rôzne interiérové dekorácie a tie autorky, ktoré si trúfajú ísť s kožou na trh, si na záujmovej internetovej sieti založia účet a ponúkajú svoje výrobky na predaj. Fajn alternatíva na zárobok v pohodlí domova. A zaujímavá vízia pre čerstvé dôchodkyne, ktoré ešte nevedia, do čoho pichnúť. Nuž, najlepšie sa javí urobiť tak priamo ihlou do plátna či bavlny.
Letí aj vyšívacia bavlnka
Mnohým či nejednej učarovala skôr výšivka. Možno sa už táto technika nevyužíva na výrobu dečiek a obrusov, ale skôr na tvorbu decentných obrázkov a zaujímavých bytových doplnkov s prvkom ručnej práce, ktorá sa všade vo svete vysoko cení. No jej najväčšia hodnota v skutočnosti nie je hmatateľná. Je to predsa čistá radosť otestovať si šikovnosť vlastných rúk a preveriť krídla tvorivej fantázie, ktorú sme držali dlho pod zámkom. A dať tak kedysi premrhaným hodinám väčší zmysel. Poteší.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com