Ako si chytiť do sieťky svoj sen
HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR Ideál života aj prostredníctvom správneho snívania. Aj tak sa dá nazvať poslanie lapača snov. Tento interiérový prvok priniesli svetu Indiáni, ktorý verili, že pomôcka z dreva, kože, sieťky a pierok má magickú moc a ochráni človeka pred zlými snami. A vo svojej filozofii tento zaujímavý prvok akceptuje aj štýl života a zariaďovanie interiéru podľa feng šuej.
Indiánsky amulet spoznal celý svet
Rešpekt pôvodných obyvateľov amerického kontinentu k snom bol veľký. A k tomuto záhadnému prvku ľudskej psychiky sa postavili aj aktívne – vymysleli lapač snov ako pomôcku na ovplyvňovanie nočných neviditeľných tokov. A mali to perfektne premyslené. Podľa starej legendy prúdia ku každému spáčovi dobré i zlé sny, ktoré lapač zavesený za hlavou človeka vo svojej sieti, pavučine zachytí. Ak sú zlé, zamotajú sa a prvý ranný lúč ich spáli a tie dobré skĺznu na spiaceho človeka a obdaria ho pozitívnou energiou. Indiáni boli navyše detailisti. Pierka, ktoré už automaticky patria k indiánskej symbolike, pridávali k vyrobenej pomôcke podľa pohlavia narodeného dieťaťa. K dievčatku patrili sovie ako znak múdrosti, chlapec mal nárok na orlie pierka, ktoré predstavovali silu.
Akceptovať či ignorovať?
Takže inšpirovať sa americkou tradíciou a zavesiť si nad posteľ alebo do okna lapač snov? Aj keď ho vnímame ako prežitú relikviu alebo milú rozprávku pre dospelých, ktorí radi veria na zázraky, nemusíme sa ho vzdávať. Dokonca aj niektoré moderné mamičky ho pre istotu umiestňujú nad postieľku svojho dieťatka, aby mu zabezpečili spokojný spánok. Je to vcelku príťažlivý, svojský doplnok interiéru, ktorý možno nepomôže, ale určite neublíži. Alebo pomôže trochu, keď mu ako talizmanu budeme veriť. Pretože psychika, to je tá najmocnejšia čarodejka.
Na okraj:
Sen bol odjakživa zvláštnym fenoménom, ktorý ľudí fascinoval.
V minulosti mu venovali veľký priestor a snažili sa hľadať prepojenie
medzi osudom a nočnými fantáziami, ktoré mali byť dokonca víziami
o budúcom smerovaní života snívajúceho. I dnes chrlia vydavateľstvá
každý rok nové snáre a na internete ponúkajú služby zaručene dôveryhodné
vykladačky snov. No sny sú asi najskôr odtlačkom našej mysle, stopou všetkého, čo
sa v nej odohráva alebo čo len podvedome vnímame. Guláš sa potom varí zo
všetkých informácií, zážitkov a pocitov a my ho v niektorých
fázach spánku konzumujeme v podobe snov.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com