Ako správne dochucovať kelové jedlá?

09.07.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL    Kel patrí k zdravým potravinám, ale nie je až tak docenený. Zaslúžil by si, aby sme si ho kládli na tanier častejšie. Možno však mnohých odrádza problém s nadúvaním po konzumácii kelového pokrmu. Ako tento problém odstrániť?

Kel je kapustovitou zeleninou, ktorá zvykne spôsobovať plynatosť. Preto je vhodné počas varenia ho ochucovať prírodnými prostriedkami proti nadúvaniu. Sú to najmä bylinky uľahčujúce trávenie či už rozmarín, šalvia, rasca, fenikel, saturejka alebo tymian. Podľa odborníkov je dobré kelové listy pred varením opražiť na horúcom oleji. Až potom ich vložiť do vody. Keď začne vrieť, pokrievku na 10 minút trochu pootvoríme, aby vyšiel von typický zápach.

Dobré kombinácie

Ak nie sme až tak útlocitní, môžeme použiť druhy korenia, ktoré sa najviac k chuti tejto zeleniny hodia: rímsku rascu, korenie biele, červené, čierne i zelené, koriander, zázvor a cesnak. Kel sa výborne kombinuje aj s údeninami, či už so slaninou, údeným, mäsom, párkami alebo klobásou.

Rôzne použiteľný

Čo všetko môžeme z obyčajného hlávkového kelu pripraviť? Uvariť výdatnú polievku či nezabudnuteľný prívarok, z posekaných listov urobiť karbonátky alebo celé listy naplniť mäsovou plnkou a udusiť. Môžeme ho tiež pripraviť na spôsob špenátu alebo pridať pre chuť i farebnosť do halušiek, cestovín či ryže. Zaujímavou kategóriou je ružičkový kel, ktorý môžeme zapekať s údeninami, vajíčkami a inou zeleninou alebo s hubami a chutí aj len tak uvarený v pare, osolený a poliaty maslom alebo posypaný syrom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com