Alobal ako pomocník v kuchyni

06.07.2024

VARENIE - RADY Z KUCHYNE    Alumíniová fólia, ktorú poznáme skôr pod názvom alobal, by nemala chýbať v zostave základných pomôcok v žiadnej kuchyni. Väčšinou ju používame na prípravu mäsa, rýb, zemiakov a zeleniny. Jej využitie je však rozmanitejšie. Kde všade sa v kuchynskej svätyni uplatní?

  • V prvom rade môžeme v alobale piecť alebo na grile pripravovať rôzne pochúťky. Takto upečené potraviny sú rýchlejšie hotové a vďaka uzavretému priestoru v alumíniovom obale, z ktorého neuniká aróma, si zachovajú svoje vlastnosti i výraznú chuť a sú šťavnatejšie. Zásadou je alobal potrieť olejom, aby sa potraviny počas tepelnej úpravy neprilepili.
  • Pomôže aj pri pečení múčnikov. Ak nemáme špeciálne formy alebo papier na pečenie, môžeme ho uložiť na spodok plechu, aby sa koláč alebo keksy nepripiekli. Užitočné sú aj pásiky alobalu umiestnené na okrajoch po obvode koláča, aby sa nespálili.
  • Alobal môžeme používať aj na balenie zvyškov jedál, ktoré umiestnime v chladničke alebo potravín určených na zamrazenie. Je dobrou pomôckou aj na uchovanie vlastností jedál, ktoré pripravujeme na výlet do prírody.
  • Máme radi pečené mäsko, ale prekáža nám silné znečistenie rúry? Prskajúci olej nás nebude trápiť, ak pod pekáč položíme na mriežku veľký kus alobalu.
  • Hnedý cukor zvykne po čase stvrdnúť. Ak ho zabalíme do alobalu a necháme v rúre vyhriatej asi na 150°C pár minút, bude opäť sypký.
  • Z kvalitného pevnejšieho alobalu môžeme urobiť rôzne tvary na pečenie torty.
  • Kusom pevnejšieho alobalu skrúteným do tvaru tenkého kornútika dokážeme ozdobiť tortu či iný múčnik plnkou či šľahačkou. Má väčšiu výhodu ako špeciálne vrecúško s ozdobnými násadkami. Nemusíme ho umývať, ale ho po použití odhodíme do smetného koša.
  • Pokrčený kúsok alobalu zastúpi pokojne drôtenku na riad a pomôže vyčistiť hrniec.
  • Alobal je výborný vodič tepla, ale zároveň dokáže aj udržať chlad. Ak si v lete vyberieme z chladničky nápoj a zabalíme ho do alobalu, vydrží dlhšie chladný a lepšie osvieži.

Pozor na citrón...

... a iné kyslé či slané potraviny, ku ktorým patria aj rajčiaky, kečup či kyslé uhorky. Ak ich spolu s jedlom zabalíme do alobalu, kyslá šťava urýchli oxidáciu materiálu a negatívne ovplyvní chuť obsahu balíčka. Jedlo môže zhorknúť.

Nápad s hliníkovou formou

Ak nám po pikniku ostalo zopár alumíniových misiek a hlbších foriem, môžeme ich využiť na dve kuchynské aktivity. Pri vyprážaní zvykne horúci olej veľmi prskať a znečisťovať sporák i kachličky. Vtedy stačí na vyprážajúce sa mäso položiť hore dnom hliníkovú formu, do ktorej sme pichli pár krát vidličkou, aby mala kam unikať para. Mäso sa tak nebude zbytočne po touto pokrývkou dusiť, ale skutočne opekať. A forma môže byť aj dočasnou náhradou za chýbajúce cedidlo či sitko na cestoviny. Do základu hlbšej formy urobíme hrubšou ihlicou alebo klincom dostatok dierok. Cestoviny aj s horúcou vodou do formy vylejeme a po odtečení vody ju položíme do misky podobnej veľkosti, aby zostala sedieť na hornom okraji, a cestoviny necháme odkvapkať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com