Aquaholizmus je hlavne letný problém

15.07.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Zdravotníci nás pri výnimočnom zvyšovaní teplôt upozorňujú na dôležitosť pravidelného prijímania tekutín počas dňa. Niektorí ľudia túto radu berú tak vážne, že to s pitím vody preháňajú. A napriek snahe dopriať telu to najlepšie môžu mať napokon veľký problém.

V lete si každý dopraje viac tekutín než zvyčajne, teplo motivuje, smäd pociťujeme intenzívnejšie ako inokedy. Optimálnym množstvom je asi 1,5 až 2 litre denne, čo závisí aj od hmotnosti konzumenta, v horúčave sa spotreba ešte zvyšuje. Niekto však z obáv z dehydratácie či z kolapsu z horúčavy vypije až 4 či dokonca 5 litrov tekutín, väčšinou minerálnej vody. Okrem toho, že si vybuduje druh závislosti, riskuje takýmto správaním vážny stav a to prevodnenie organizmu, pretože srdce a obličky nie sú schopné takýto objem tekutín spracovať.

Aké bývajú dôsledky? 

Nadmerné množstvo vody a fyzická záťaž môže viesť k hyponatrémii. Ide o poruchu v organizme, keď je v tele privysoký pomer soli k vode, čím nebezpečne klesne hladina sodíka a to môže viesť k neurologickým problémom a dokonca k úmrtiu. Typickými prejavmi tohto stavu je nevoľnosť, bolesť hlavy a zmätené myslenie, prípadne záchvat až kóma.

Preto aj v súvislosti s pitným režimom v lete platí, všetko s mierou. Aby k vám napokon nemuseli volať záchranárov. Nie kvôli dehydratácii, ale naopak kvôli nadmernej konzumácii vody, ktorá vo veľkom objeme nie je tiež dobrou voľbou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pexels.comsk-sk