Bezpečne aj na snehu a ľade

30.01.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Zimné športové aktivity, ktorým sa niektoré rodiny v chladných mesiacoch venujú každý víkend, môžu byť príčinou úrazov, ktoré skomplikujú život postihnutému i jeho okoliu na celý zvyšok roka. Aj skúseným priaznivcom lyžovania sa prihodili situácie, ktoré mali ďalekosiahle následky na ich zdraví.

Prípad jednej mladej ženy za všetky. Po páde na zjazdovke mala táto skúsená lyžiarka tak ťažkú fraktúru nohy, že absolvovala tri operácie, potom niekoľkomesačný rehabilitačný pobyt v kúpeľoch a ďalšie dva roky sa pri chôdzi musela opierať o paličku. Samozrejme, že bola nútená prerušiť štúdium, dokonca krátko pred promóciou, a prišla aj o lukratívnu pracovnú ponuku v zahraničí. Výsledok sekundového zlyhania, precenenia svojich schopností alebo aj nedostatočnej prípravy na fyzickú záťaž. Aké sú základné princípy ochrany a zníženia riziká úrazu v zime?

  • Príprava svalov a šliach na náročné fyzické aktivity – pred pripnutím lyží si treba celé telo a najmä končatiny dobre ponaťahovať, výborné sú strečingové cviky.
  • Šálka teplého čaju pred odchodom na zjazdovku pomôže prekrviť organizmus a zlepší elasticitu svalovej hmoty.
  • Používanie prilby na hlavu, chráničov na lakte a na kolená a špeciálneho chrániča na chrbát znižuje riziko vážneho úrazu citlivých častí tela, poranenia hlavy a chrbtice patria k najzávažnejším. Deti by mali používať aj ochranné lyžiarske okuliare.
  • Podstatným je dostatočne teplé oblečenie odolné voči vlhku, ktoré eliminuje problém vzniku omrzlín. Dôležité sú aj kvalitné rukavice, na ktoré často zabúdajú milovníci korčuľovania. Pri páde na tvrdom ľade to však okrem kolien schytajú často práve dlane, ktorými tlmíme pád.
  • Nevypláca sa ani riskovanie, terén si treba najprv preveriť a až potom sa zjazdu venovať naplno. Platí to ako pre lyžiarov, tak i pre snowboardistov, ktorí obzvlášť radi hazardujú so svojím zdravím a neraz končia v nemocnici s fraktúrou predlaktia alebo zápästia alebo i s reznou ranou spôsobenou vlastným športovým náradím.
  • Najviac ohrozené sú deti, pretože sa môžu stať obeťou nárazu bezohľadných lyžiarov. Sami zvyknú zmätkovať a byť občas nedisciplinované, preto s menšími deťmi treba vyhľadať pokojnejšie zjazdovky alebo sa presunúť sa na okraj tých preľudnených. Pri používaní sánok platí, že vhodnejší je svah s dlhšou dojazdovou dráhou a že deťom aj na sánkach patrí na hlavu prilba.
  • Ak pri lyžiarskej zjazdovke nie je bufet s občerstvením alebo ak sa chystáme na menšiu túru po zasneženom lese na bežkách, nezabudnime si pribaliť do batohu termosku s teplým čajom. Jednak pre prísun tekutín, potom pre zahriatie organizmu a tiež ako prevenciu pre vysušením pokožky vplyvom mrazu a studeného vetra.

Poznámka: Na korčule patrí dieťa staré aspoň štyri roky, pretože vtedy má už dostatočne spevnený členok. Každý začiatočník by mal mať kúpené alebo požičané korčule na mieru, väčšie mu neposkytujú dostatočnú oporu a komplikujú osvojenie si správnych pohybov pri tejto zimnej aktivite. Nevyhnutná je dostatočná ochrana hlavy vďaka prilby.


redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com