Boršč varí každý inak

29.09.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL     Boršč je hustá a sýta polievka známa najmä z poľskej a ruskej kuchyne. Aj keď sa zvykne variť pre schopnosť prehriať organizmus hlavne v chladných mesiacoch, my môžeme zo skladby ingrediencií profitovať práve teraz pred blížiacou sa jarou. Množstvo vitamínov a výživových látok dodá telu dostatok energie.

Hoci v boršči figuruje i mäso a podľa niektorých receptúr aj slanina, párky alebo šunka, väčšinou v nás tento názov evokuje prítomnosť dvoch dominantných druhov zeleniny, ktoré na konci zimy zlepšujú obranyschopnosť organizmu. Cvikla vďaka obsahu vitamínu E a tiež draslíka, horčíka, vápnika, kremíka a jódu pomáha regulovať krvný obeh, znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zbavovať organizmus toxických látok, regeneruje pokožku, je prevenciou proti rakovine i dne a urýchľuje liečbu počas chrípky. Množstvo minerálov a vitamíny A, C, B a K nechýbajú zase kapuste, ktorá stimuluje nervový systém vrátane mozgu, odbúrava stres a pomáha vyplavovať z tela škodlivé látky, čím posilňuje imunitný systém.

Tradičný postup na prípravu výdatnej polievky

  • Pokrájame si dve cibule a po 250 g hovädzieho a bravčového mäsa z pliecka.
  • Cibuľu opražíme na oleji a pridáme aj mäso, ktoré urestujeme.
  • Je čas na soľ, 2 bobkové listy, 6 zrniečok celého čierneho korenia a 4 nového korenia.
  • Všetko zalejeme vývarom a varíme.
  • Dve mrkvy, polovicu hlávky bielej kapusty, 1 červenú repu, 1 petržlen a ¼ zeleru očistíme, nakrájame a dáme do polievky, keď začne mäso mäknúť. Varíme, kým nie je zelenina i mäso mäkké.
  • Boršč napokon dochutíme soľou i trochou octu a cukru.
  • Podávame ho v hlbokom tanieri s lyžicou kyslej hustej smotany.

Pravý ruský boršč...

... sa pripravuje inak. Mäso sa so soľou a 1 cibuľou uvarí osve a mäkké nakrája. V druhom hrnci na oleji a pokrájanej cibuli opečieme mrkvu, zeler a petržlen, všetko nakrájané na rezance, spolu s celým čiernym i s novým korením, s bobkovým listom a s pár kolieskami citrónu aj so šupkou. Na panvici si urobíme zápražku, pridáme opečenú zeleninu a 2 lyžice rajčiakového pretlaku a zalejeme vývarom z mäsa. Keď začne polievka vrieť, zahustíme ju zápražkou, vyberieme bobkový list a kúsky citrónu a pridáme pohár sterilizovanej prepláchnutej bielej kapusty a rovnako sterilizovanej a prepláchnutej cvikle. Povaríme a keď boršč zovrie, pridáme mäso. Do polievky ešte zamiešame slaninu (na kocky pokrájanú a na panvici opraženú aj s červenou paprikou) a na záver ju dochutíme soľou a citrónovou šťavou. Aj ruský boršč najlepšie chutí s kyslou smotanou.

Pravý poľský boršč...

... má ešte výraznejšiu chuť, pretože Poliaci nešetria údeninami a koreninami. Najprv sa uvarí hovädzie rebierko v osolenej vode a po 40 minútach sa pridá bravčový bôčik, 6 bobkových listov, 6 zrniečok nového korenia, 10 zrniečok celého čierneho korenia a polovica cibule. Keď je mäso mäkké, vyberie sa a pokrája na kocky. V kastróli sa urestuje druhá pokrájaná cibuľa, pór a koreňová zelenina, zaleje sa precedeným vývarom z mäsa a nechá prejsť varom. Do polievky sa vloží pokrájaná biela kapusta a cvikla a tiež vyžmýkané sušené huby, ktoré sme dopredu namočili vo vode. Všetko treba uvariť domäkka. Napokon do boršču pridáme klobásu pokrájanú na kolieska a opečenú na panvici a tiež pokrájané uvarené mäso. Podávame s kyslou smotanou a krajcami tmavého chleba.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com