Burčiak z ovocnej šťavy
VARENIE - SKLADOVANIE Vrcholí čas burčiaku z vinnej revy, no chutný je aj z iných druhov ovocia. Podobný si môžeme pripraviť i po domácky. Hodia sa rovnako jablká ako hrušky. A použiť môžeme aj plody, ktoré nevyhrali súťaž krásy.
Podstatný pre výrobu burčiaku je mušt, ktorý si necháme vylisovať v muštárni, ale zvládneme to aj sami. Mnohí majú v záhradnej chatke ručný lis na ovocie, no plody je možné aj pomlieť na mlynčeku a cez väčšie husté sito alebo čistú handru prelisovať. Chybu neurobíme, ak šťavy z viacerých druhov ovocia zmiešame.
Mušt necháme usadiť, aby sme ho zbavili kalu a potom ho zlejeme. Vyčistenú šťavu prilejeme do vody (asi v pomere 4:1), ktorú sme zohriali spolu s cukrom a s kyselinou citrónovou. Napokon pridáme vínne kvasinky, ktoré dostaneme v drogérii, a premiešame.
Základ pre víno nalejeme do čistého demižónu alebo do väčšej sklenenej nádoby, ktorá sa dá uzavrieť. Dôležité je vykúriť ju predtým pomocou sírnych plátkov. Potom otvor uzavrieme korkovou zátkou s inštalovaným kvasnou rúrkou zo skla a radšej ju zatavíme dočasne voskom, aby neunikali plyny.
Burčiak budeme mať k dispozícii o 7 až 14 dní. Ak kvasenie predĺžime, o 6 až 8 týždňov môžeme stáčať mladé víno. Naliate do fliaš ho skladujeme v chladnej miestnosti.
Poznámka: Proces kvasenia urýchlime väčším množstvom kvasiniek alebo cukru a tiež umiestnením demižónu na teplejšom mieste.
TIP: Okrem klasického mladého vína z hrozna, jabĺk, hrušiek a sliviek, si môžeme chutný mok vyrobiť aj zo šípok, z trniek, z raže, z kukurice, z drienok či z čiernej bazy.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com