Časté zimné zdravotné ťažkosti
ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU Naše telo by malo byť dostatočne silné, aby odolalo vplyvom počasia, či už horúčavám alebo mrazu, ale občas vie na podobné podmienky reagovať mimoriadne citlivo. Najmä ak máme oslabený imunitný systém alebo svoju achillovu pätu, zraniteľné miesto, ktoré sa vždy znova pripomenie. Problémom sú aj extrémne rozdiely medzi chladným vlhkým počasím vonku a medzi nevetraným, prekúreným interiérom.
Krvný tlak a zrazeniny
Práve prechod z tepla do mrazu môže spôsobiť ľuďom s vysokým krvným tlakom infarkt. Tlak im stúpne rapídne preto, lebo cievy na povrchu odhalených a okrajových častí tela sa stiahnu. Pacientom s aterosklerózou sa vplyvom mrazu krv zahusťuje, čím rastie riziko tvorby krvných zrazenín.
PREVENCIA: Dôležitý je dohľad odborného lekára v zimných mesiacoch a vyhýbanie sa prudkým prechodom z tepla do mrazu.
Opar
Každý, kto týmto problémom periodicky trpí, s hrôzou zisťuje začiatky tejto drobnej, ale nepríjemnej komplikácie. Najmä ak sa tak stane na dovolenke na horách. Ale dôvodom môže byť aj zvýšené UV žiarenie v horskom prostredí znásobené odrazom od bieleho snehu. A tiež únava z pracovného vyťaženia z posledných týždňov.
PREVENCIA: Okrem posilňovania imunity si treba aplikovať na tvár i pery kvalitný opaľovací krém alebo balzam na pery s vysokým ochranným faktorom.
Kožné problémy
Pacientom so sklonom ku ekzémom sa v mraze vysušuje pokožka a potom veľmi ľahko praská, takže sa do nej ľahšie môže dostať infekcia.
PREVENCIA: Pomáha pravidelné premasťovanie kože, pred odchodom do zimy špeciálne mastnými krémami. Treba sa tiež vyhýbať horúcim kúpeľom a sprche, ktoré kožu vysušujú a dopriať si jedine kúpeľ s olejom.
Alergia na chlad
Zmeny na koži alebo dýchacie ťažkosti ako prudké reakcie organizmu na chlad môžu mať alergici.
PREVENCIA: Dôležité je mať svoj problém pod kontrolou a brať lieky, ktoré predpíše alergológ.
Zápal močového mechúra
Časté zimné utrpenie najmä pre ženy spôsobuje aj nevhodné oblečenie alebo pridlhý pobyt v mrazivom prostredí bez pohybu. Odporúča sa preto, keď už ideme s rodinou na svah, vyvíjať aspoň minimálne pohybové aktivity, aj keď lyžovanie nie je naša parketa. Pri ľahkej forme zvykne pomôcť acylpyrín a horúci čaj, najlepšie urologický.
PREVENCIA: Treba sa teplo obliekať, nepodceňovať význam bavlnených spodných košieľok a termopunčocháčov alebo termolegín.
Črevné infekcie
Tento problém spájame hlavne s letným obdobím. Pravdou však je, lekári zaznamenávajú veľa črevných infekcií práve v zimnom období, keď je telo mierne vyčerpané a pre oslabenú obranyschopnosť nedokáže bojovať ani s malým množstvom vírusov.
PREVENCIA: Tu nepomôže nič iné, len tisíckrát opakovaná rada – zásada číslo jeden je umývať si ruky po každom použití toalety a tiež pred kontaktom s jedlom. A nezaškodí posilňovať si organizmus prísunom vitamínov konzumáciou čerstvého ovocia a zeleniny a dodržiavať dobrý pitný režim, aby sa z tela stíhali odplavovať škodlivé látky.
Zápaly dýchacích ciest
Dospelých i deti v zimných mesiacoch zvyknú trápiť aj zápaly nosných dutín, nosohltanu, priedušiek či stredného ucha. Niektoré spôsobujú baktérie, iné si spôsobujeme sami nedostatočnou ochranou pred chladom.
PREVENCIA: Okrem posilňovania imunity si treba hlavu a krk chrániť zimnými čiapkami a šálmi, v čase extrémnych mrazov si treba zakrývať aj ústa.
Chrípka
Oslabený organizmus môže byť úspešne atakovaný chrípkovým vírusom. Rozvoj choroby sprevádza nádcha, kašeľ, bolesti hlavy, kĺbov i svalov a vysoké horúčky.
PREVENCIA: Odolá len otužovaný organizmus kŕmený vitamínmi. Pre istotu však eliminujme kontakt so všetkými ľuďmi s podobnými príznakmi a radšej sa vyhýbajme dlhému pobytu vo veľkých obchodných centrách, kde môže byť zdrojom nákazy zle udržiavaná klimatizácia.
Angína
Zápal krčných mandlí spojený s bolesťou v hrdle, s problémami s prehĺtaním, s horúčkou, so zväčšenými uzlinami, s bolesťou hlavy a s upchaným nosom sa môže preniesť kvapôčkovou infekciou.
PREVENCIA: Najlepšou je silná fyzická a duševná kondícia a preto budovanie silnej imunity, ale tiež izolácia od pacientov s angínou v rodine.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com