Čerstvá bazalka vždy po ruke
ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA Takmer žiadne z talianskych cestovinových receptov, ktoré sme si veľmi obľúbili, sa nezaobíde bez bazalky. A priznajme si, že táto bylinka dokáže dať jedlu skutočne ten správny punc originality. Zháňať ju po obchode alebo susedoch, keď voda na špagety alebo tortellini už vrie, je stresujúce. Lepšie je zaobstarať si vlastnoručne vypestovaný zdroj čerstvej arómy.
Bazalku si môžeme v črepníku vypestovať zo semiačok alebo z kúpených mladých rastliniek. Keďže pochádza z teplejšieho pásma, je náročná na svetlo, na teplo, ale aj na dostatok vody. Vysieva sa zvyčajne dvakrát do roka. Ak sme to prvé jarné zmeškali, môžeme si vypestovať bazalku aj na jeseň. Je to veľmi jednoduché, veď to zvládajú na praktických hodinách aj deti v škole. Do črepníka alebo plastovej misky dáme substrát do výšky asi 4 cm, posypeme ho semienkami a navrch dáme trochu zeminy. Dôležité je semienka poriadne zavlažiť a aj v nasledujúcich dňoch bohato rosiť. Po týždni by sa mali ukázať prvé lístky.
Keď rastlinka trochu podrastie, presadíme ju do črepníka, ktorý budeme mať položený na parapete alebo na slnečnej poličke v kuchyni. Odborníci odporúčajú skôr umelohmotné nádoby na sadenie bazalky, pretože hlinené jej odoberajú vodu. Pri presádzaní treba dávať pozor na citlivejšie korienky. Potom už stačí len zabezpečiť základné požiadavky tejto bylinky pre život – dobre osvetlený priestor, kde dočiahnu aj slnečné lúče, dostatok vlahy a teplo. Preto ju nikdy neumiestňujme v priestore, kde je prievan.
Ak bazalku pestujeme na balkóne či terase, treba ju chrániť pred nočnými mrazíkmi, ktoré sa začnú na jeseň vyskytovať. Vtedy ju prenesme do interiéru alebo zoberme celú úrodu. Lístky treba poodtŕhať, nechať usušiť alebo zamraziť. Najideálnejšia "žatva" je však v období kvitnutia, čo býva v júni a v septembri. Vtedy majú lístky najsilnejšiu arómu.
Postrehy:
- Kvetináč s bazalkou umiestnený na okne účinne odháňa silnou vôňou muchy.
- Pri rannom a večernom polievaní smerujme prúd vody ku korienkom, nekropme listy. Poškodiť ich môže aj dážď, vytvoria sa na nich čierne škvrny.
- Po odtrhnutí treba lístky bazalky hneď zužitkovať, lebo rýchlo strácajú svoje aromatické vlastnosti.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com