Cestujeme so psom na dovolenku?

08.07.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZVIERATKÁ DOMA    Ak máme doma psa a chystáme sa na dovolenku do cudziny, máme dve alternatívy. Môžeme ho na dva týždne zveriť ochotným priateľom alebo vziať so sebou. V tom prípade musíme urobiť základné opatrenia, aby sme cestu v zdraví a v pohode všetci prežili. Vrátane psíka.

Návšteva veterinára

Nezabudnime v prvom rade ísť v predstihu k veterinárovi, ktorá zvieratko prezrie, ak treba, tak ho zaočkuje a vystaví mu aj doklad o očkovaní proti besnote. A hlavne ho vybaví mikročipom, ktorý obsahuje informácie o zdravotných záznamoch a adresu i kontakt na majiteľa. Psíka zabezpečme aj špeciálnym obojkom proti parazitom. Ochráni ho pred blchami a komármi, ktoré prenášajú zdroje viacerých závažných ochorení, najmä parazity, ktoré napádajú srdce, oči, pečeň, obličky či močový mechúr .

Uzavretý priestor

Na cestu vezmime len psa, ktorý je zvyknutý na jazdu a dokáže zostať v aute alebo v lietadle pokojný. Nikdy ho nenechávajme zavreté samé v aute, obzvlášť nie v horúcich dňoch, pretože by mohlo v uzavretom prehriatom priestore zahynúť. Počas jazdy sa odporúča zviera upokojovať a častejšie ho hladiť. Pravidelne si treba robiť prestávky. Pomôžu všetkým pasažierom auta vrátane domáceho miláčika, ktorý sa rád prebehne. Lepšia je cesta v noci, aby nemusela byť zapnutá stále klimatizácia a psíka upokojí aj obľúbená deka a hračka.

Jedlo a voda

Psík by mal jesť najneskôr 2 hodiny pred cestou, tesne pred odchodom by už nemal konzumovať žiadne jedlo, ani počas jazdy s výnimkou drobností. Priveľa jedla môže byť príčinou nevoľnosti. Ak zvykne mať zvieratko problémy so žalúdočnou nevoľnosťou, môžeme mu podať v tekutine rozpustený kinedryl – dávkovanie určíme podľa hmotnosti psa. Dôležitý je dostatok pitnej vody počas cesty. Nezabudnime do auta pribaliť jeho obľúbené granule a konzervy na stravovanie počas pobytu.

Reálne hrozby

  • Klimatizácia, ktorá spôsobuje vysychanie očí a prechladnutie horných dýchacích ciest.
  • Teplo, ktorá môže byť príčinou jeho zdravotných ťažkostí, pretože pes má potné žľazy na reguláciu potenia len na jazyku a bruškách prstov na labkách a tie potom nestíhajú.
  • Extrémna horúčava, pod vplyvom ktorej sa začnú psovi rozkladať červené krvinky. Výsledkom je slabé zásobovanie kyslíkom všetkých dôležitých orgánov, ktoré začnú zlyhávať.

Zákazy a obmedzenia

Ak sa chystáte k moru, mali by ste poznať zvyky v konkrétnej krajine. Psy nikomu neprekážajú v Chorvátsku, v Bulharsku a v Rumunsku, ale v Taliansku ísť so psom na pláž nemôžete. A rakúski policajti prísne kontrolujú, ako máte psa v aute pripútaného – menší má byť umiestnený v prepravnom boxe, väčším nemá chýbať bezpečnostný postroj pripevnený o sedadlo.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com