Chilli miluje celý svet
VARENIE - SVETOVÉ A MINULÉ CHUTE Štipľavé papričky alebo feferónky rôznych druhov poznajú národy celého sveta. Okrem estetického zážitku pre tvar i farebnosť dodávajú jedlu horúčosť a chuťovú vášeň, takže vyhovuje asi skôr temperamentnejším jedincom.
Chilli papričky sa používajú pri tepelnej úprave rôznych jedál, ale robí sa z nich po vysušení a pomletí aj chuťovo výrazné korenie. V rovnakej obľube sú aj zavárané a neraz i plnené papričky, ktoré sa konzumujú ako príloha.
Tento druh zeleniny poznali ľudia celé tisícročia a pestoval sa už tisíc rokov. Pre Európu objavil papričky okrem Ameriky koncom 15. storočia Krištof Kolumbus. Ak by nemal rád pálivé príchute, asi by sa chilli papričky tak rýchlo po kontinentoch, kde ich doteraz nepoznali, nerozšírili. On ich však doviezol do Španielska a neskôr sa dostali aj do Ázie, kam ich priviezli na lodiach obchodníci z Mexika, ktoré bolo španielskou kolóniou. Ich typickú silnú chuť, ktorú nie každý zvláda, obľubujú dodnes najmä Číňania, Thajčania, Indonézania a Indovia, chilli je prirodzenou súčasťou ich gastronomických zvyklostí. A samozrejme Mexičania, ktorí si na červených drobných papričkách vybudovali tradície svojskej kuchyne. Z Európanov sú najviac od štipľavej chuti závislí Maďari. No nebránia sa jej ani ostatní. A robia asi dobre. Pretože odborníci tvrdia, že chilli papričky znižujú riziko rakoviny, pomáhajú pri chudnutí a sčasti eliminujú bolesť. No na druhej strane zvyšujú tvorbu žalúdočných štiav a môžu byť jednou z príčin vzniku žalúdočného vredu.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com