Chlór, infekcia a iné radosti z kúpaliska

10.07.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Oddych pri vode nesie so sebou riziká. Nielen prírodné jazero, i bazén na kúpalisku môže byť zdrojom nebezpečnej nákazy. Najprv treba skonštatovať, že podobné zariadenia podliehajú pravidelnej kontrole hygienikov, preto väčšina rizík na vašom obľúbenom kúpalisku nehrozí. Ale opatrní by sme mali byť v každom prípade a preventívne sa chrániť. Čo môže naše zdravie v podobnom zariadení ohroziť?

  • Zdrojom infekcie bývajú ďalší návštevníci, ktorí majú napríklad zápal očí alebo hnačkové ochorenie, prípadne hnisavú ranu a napriek svojmu problému vojdú do bazéna.
  • Prítomnosť chlamýdií, ktorá býva koncentrovanejšia než v prírodnom jazere, môže byť príčinou gynekologických i urologických infekcií. Iný druh chlamýdií spôsobuje zápal očných spojiviek s charakteristickým začervenaním očí, tvorbou hnisu v kútikoch a zdurením lymfatických uzlín.
  • Problémom je aj mykóza a iné plesňové ochorenia nôh. Deje sa to vďaka prenosu spór húb zo šupiniek z kože infikovaného človeka. Ak sa dostane na pokožku, kde je malá ranka alebo ktorá je zmäkčená vodou, môže sa uchytiť. Ochranou sú gumené šľapky, ktoré si vyzujeme tesne pri bazéne a dobrou prevenciou proti plesňový krém, ktorým si natrieme chodidlá.
  • Nebezpečné sú aj jednoduché organizmy améby, ktoré preniknú cez sliznicu nosa do krvného obehu a neskôr do miechy a môžu spôsobiť črevné ochorenia i zápal mozgových blán. Vyskytujú na stenách bazénov, ale aj obľúbených atrakcií – šmykľaviek a toboganov.
  • Do vody v bazéne sa musí pridávať chlór, ktorý ničí choroboplodné zárodky. Množstvo je však malé a neškodí. No malým deťom alebo citlivejším jedincom môže podráždiť oči a pokožku, ktorá potom svrbí. Taký človek by však musel v chlórovanej vode pobudnúť niekoľko hodín.
  • Špeciálnou kategóriou sú kúpaliská s termálnou vodou, ktorá má vyššiu teplotu a preto sa v nej baktérie rýchlejšie množia. Tomu však na druhej strane bráni vysoký obsah solí. No napriek tomu môže byť takáto voda zdrojom gynekologických infekcií, či už kandidózy alebo trochomoniázy, ktorá spôsobuje sčervenanie, pálenie a svrbenie intímnych častí tela. A ľudia s oslabenou imunitou by do bazénu s termálnou vodou nemali chodiť vôbec.
  • Netreba podceniť ani nebezpečenstvo potravinovej nákazy. Zdrojom môže byť jedlo, ktoré necháme vystavené slnečným lúčom, alebo vo výnimočných prípadoch kúpime v bufete či v stánku rýchleho občerstvenia. Nedôveryhodne pôsobia niekedy aj výrobky, ktoré brigádnici ponúkajú návštevníkom priamo pri vode či na deke.

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com