Chutná cvikla plná vitamínov

25.09.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA     Cvikla alebo červená repa je vynikajúci zdroj vlákniny, vitamínov C a E a minerálov, najmä kremíka, draslíka, horčíka, medi, zinku, jódu a vápnika. Preto bola už v staroveku uznávaným liekom pri ťažkostiach s pečeňou a s obličkami, tiež pri črevných ťažkostiach, pri prechladnutí, ale aj pri dne, ktorá spôsobuje zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi. Konzumáciou tohto druhu zeleniny si regenerujeme organizmus, odolávame lepšie rakovine a navyše si aj spevňujeme nechty a vlasy. Je tiež výborná pri detoxikačných a redukčných kúrach.

Na túto zásobáreň zdravia, ktorá v stredoveku patrila k bežne používanej potravine, sa dnes širšou ponukou potravín z celého sveta začalo trochu zabúdať. Najvyšší čas ju začať znovu objavovať. Aj keď sa to možno nezdá, ale cvikla má dosť široké uplatnenie, je škoda ju vnímať len ako klasickú prílohu k hlavným jedlám zaváranú v sladkokyslom náleve. Chutí výborne ako súčasť šalátov, nátierok, polievok či slaných koláčov. A pre svoju výraznú červenú farbu je použiteľná aj ako prísada (uvarená a rozmixovaná) na sfarbenie doma robených cestovín, tiež zmrzliny, želé, sirupu, kečupu, paprikovo-paradajkovej pasty, marmelády a tiež kvasenej kapusty. Prvým pokusom by mohol byť jednoduchý recept na šalát. Zasýti, stačí si k nemu zahryznúť z krajca celozrnného chlebíka, ale aj dodá potrebné živiny. Receptov na pochúťku výraznej bordovo-červenej farby je viacero.

Inšpirácie z červenej repy

  • Cviklu očistíme, uvaríme a po vychladnutí nahrubo postrúhame alebo pokrájame na malé kocky či úzke plátky. Napokon ochutíme soľou, cukrom a trochou octu a dobre premiešame. Uvarenú a pokrájanú ju môžeme pridávať aj do šalátov, ktoré dochucujme jogurtom či majonézou.
  • Výborná je aj ako súčasť zmesí, kde nechýba mrkva, hrášok, sladkokyslé uhorky a natvrdo varené vajcia.
  • K nezvyčajným patrí kombinácia cvikly, zemiakov, plesňového syra a vlašských orechov, ktorú dochutíme jogurtovým dressingom.
  • Môžeme očistiť a nastrúhať aj surovú cviklu a zmiešať ju s cesnakom, jablkami a orechmi.
  • Postrúhaná varená cvikla býva aj súčasťou fašírky či nátierky. Výborná je so slnečnicovými semiačkami, ktoré deň vopred namočíme do vody. Potom ich spolu s uvarenou cviklou zmixujeme a ochutíme kúskom nastrúhaného chrenu, trochou oleja a citrónovou šťavou.
  • Skúsiť môžeme aj krém z cvikly. Pokrájanú mrkvu opečieme na oleji, pridáme pokrájaný, petržlen, cviklu a 2 zemiaky, soľ, čierne korenie i bobkový list, zalejeme trochou vody a dusíme domäkka. Potom bobkový list vyberieme a zmes zmixujeme na hladký krém, ktorý dochutíme citrónovou šťavou alebo vínnym octom. Ak je príliš hustý, zriedime ho trochou vody a zamiešať do tejto hustej polievky môžeme aj trochu smotany.
  • Červená repa chutí aj pečená. Očistenú surovú repu pokrájame na štvrtky, uložíme na alobal, osolíme, posypeme bylinkami (tymian, oregano alebo majorán), pridáme očistené cesnakové strúčiky a pokvapkáme ešte olejom a balzamikovým octom. V uzavretom balíčku pečieme asi hodinu.

Opatrne s množstvom skonzumovanej cvikle

Pretože väčšie množstvo cvikly môže spôsobiť závrate a nevoľnosť, netreba to s jej konzumáciou preháňať. Denná odporúčaná dávka je maximálne 200 g upravenej červenej repy alebo 100 ml cviklovej šťavy.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com