Čo najčastejšie spôsobuje prasknutie  čelného okna a ako sa mu vyhnúť?

20.03.2024

DOMÁCNOSŤ - BEZPEČNOSŤ A POISTENIE   Prasknuté čelné sklo je nielenže nebezpečné, ale ide o dôvod nespôsobilosti vozidla na premávku po cestných komunikáciách.

K tomuto typu poškodenia môže dôjsť z rôznych dôvodov a hoci nie všetky dokážete ovplyvniť, tak určitú mieru prevencie môžete dosiahnuť a prasknutiu čelného skla predísť. Ako na to?

Odletený kamienok

K poškodeniu čelného skla dochádza najčastejšie v dôsledku odleteného kamienka od vozidla idúceho okolo. V takomto prípade poškodeniu snáď ani nemáte šancu zabrániť, avšak aspoň malou prevenciou je dodržiavanie bezpečného odstupu od vozidiel pred vami. Ak už kamienok vaše čelné sklo trafí, predísť môžete ešte väčším škodám. Stačí, keď aj malé praskliny dáte rýchlo opraviť, napríklad v autosklo Žarnovica, aby nedošlo k ich rozšíreniu.

Neodborná montáž čelného skla

Ak ste už v minulosti menili čelné sklo, oplatí sa vedieť, že jeho odolnosť a životnosť ovplyvňuje aj spôsob montáže. Vždy sa preto obráťte na odborníkov, ktorí budú inštalovať autosklo podľa postupov stanovených výrobcom vozidla, tak ako je to štandardom v autosklo JurajGodor. Po neodbornej montáži sa môže časom sklo uvoľniť a byť zdrojom nepríjemných zvukov, vibrácií a zatekania. Nesprávne upevnené sklo môže dokonca ľahko prasknúť aj pri bežnej jazde.

Rovnako nie je jedno ani to, pre aké autosklo sa rozhodnete. Lacnejšie sklá sú spravidla aj menej kvalitné, preto sa pri výmene skiel nenechajte zlákať najnižšou cenou.

Náhla zmena teploty

Počuli ste už o rôznych "receptoch", ako rýchlo odstrániť námrazu z čelného skla pomocou horúcej vody? V snahe ušetriť si námahu sú dokonca niektorí motoristi schopní vyliať na sklo vodu rovno z rýchlovarnej kanvice či celé vedro horúcej vody. Takéto náhle zmeny teploty však môžu sklo poškodiť a spôsobiť jeho prasknutie či oslabenie. Neriskujte preto a nehľadajte za každú cenu skratky, radšej si na dôkladné očistenie skiel auta nájdite dostatok času.