Fitness nie je len pre mladých

02.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Posilňovňa s ohromujúcim vybavením strojov na budovanie svalov evokuje predstavu, že určite chodia len mladí, vitálni ľudia s dokonale vypracovanými telami, ktorí zvládajú bez problémov aj tú najväčšiu fyzickú záťaž. Omyl, vo fitness naďabíte na mužov i ženy všetkých vekových kategórií.

Najčastejšími návštevníkmi fitness sú muži i ženy v rozpätí 30 až 40 rokov. Už z času na čas pociťujú zdravotné ťažkosti, uvedomujú si význam pohybu pre zachovanie fyzickej kondície a sú dostatočne informovaní o zásadách zdravého štýlu života. Ale prichádzajú aj ženy po päťdesiatke s cieľom schudnúť, čo sa im za pár týždňov aj podarí. V prípade, že nepokračujú, je to len dočasný efekt. U ľudí starších sú tréneri opatrní, čo sa týka frekvencie i dávok cvikov. Na odľahčenie zaraďujú do zostavy aj prvky jogy alebo pilatesu a po celý čas berú ohľad na individuálne fyzické možnosti človeka. V prípade ľudí s nadváhou je treba dávať pozor na prílišnú záťaž na kĺby, ktoré majú títo ľudia často poškodené. A problémom sú aj návštevníci, ktorí trpia kŕčovými žilami alebo skoliózou, ktorí si napríklad nemôžu dovoliť cviky na štíhly pás.

Nielen tréning, i strava je dôležitá

Podľa profesionálnych trénerov je podstatné hýbať sa pravidelne, optimum je 2 až 3 návštevy fitness týždenne. Ak sa výnimočne tréning vynechá, nie je to žiadna tragédia. Problémy skôr spôsobuje nevhodná strava. Súčasťou novej životnej fázy musí byť aj zmena jedálnička a správne rozloženie jedla v dni. Prísť na tréning hladný alebo naopak prejedený, navyše ťažkými jedlami, je zlý štart. Cvičenie bude potom utrpením. Ani voľba obuvi nie je nezanedbateľná. Športová obuv by mala byť kvalitná. Inak môžu po čase začať bolieť nohy i krčná chrbtica.

Tréningy sú dobrým relaxom, okrem gramov sa človek zbavuje aj stresu. Ale hlavne koná niečo podstatné pre svoje zdravie. Takto si cielene nielen vylepšuje tvar postavy a buduje svalovú hmotu, ale zároveň si zvyšuje aj obranyschopnosť organizmus.

Keď  inšpiruje priateľ

Jana (52 sa športovým aktivitám venovala od detstva. Jej srdcovkami boli volejbal a lyže, ale venovala sa im skôr rekreačne. Po štúdiu sa sústredila na prácu, relax išiel bokom. Ani sa nespamätala a pribudlo jej 10 kíl. Už sa necítila tak komfortne ako predtým, telo ju občas neposlúchalo. Pre pozitívny príklad nemusela ísť ďaleko. Partner chodil už dlhšie do posilňovne, bolo to jeho prirodzený životný štýl. Tak sa pridala. Vo fitness trávila čas pri poctivom cvičení niekoľkokrát do týždňa, očakávania sa však nenaplnili. Fyzicky, kondične som bola na tom lepšie. Ale za celú tú dobu neschudla. Problémom bolo, že nezmenila svoje stravovacie návyky. Po príchode domov si dopriala jedlo podľa zaužívaných zvyklostí.

Jana si napokon nechala poradiť. "Ja som dovtedy zvykla prevažne behávať na páse alebo na bežkárskom trenažéri. Trénerka mi určila skladbu cvičení cielene zameraných na posilňovanie jednotlivých partií. Samozrejme s menšou záťažou, ako zvládajú muži." Ale hlavne jej priebežne radila, ako sa má správne stravovať. Dôležité je preferovať nízko kalorické potraviny, obľúbiť si najmä zeleninu a ovocie a na existenciu sladkostí a bieleho pečiva zabudnúť. Dôležité je tiež jsť pravidelne v menších dávkách.

Úspech sa dostavil rýchlo. Za jeden mesiac sa schudla o tri kilá, po roku mala o osem kilogramov menej. "Permanentku do fitka a zdravé potraviny považujem za dobrú investíciu. Ak by som bola chorá, musela by som tiež platiť, ale za lieky a tiež stratou časti príjmov počas práceneschopnosti." Navyše získaná vitalita ovplyvňuje pozitívne i jej pracovnú výkonnosť.

Najprv pevná vôľa, potom aj pevné telo

Celé desaťročia bola v jednom kolotoči. Rodina, tri deti, zamestnanie, to si žiada svoje. Urobiť nie čo pre seba sa Marta rozhodla až po šesťdesiatke. Športové aktivity boli pre ňu po celý život tabu. Napriek tomu s výraznou nadváhou problémy nemala. No pribúdajúcimi rokmi jej začalo prekážať ochabujúce telo a strata energie.

Inšpirovali ju synovia, ktorí pravidelne cvičili v posilňovni, a dcéra ju rovno objednala u trénerky. Spočiatku mala trochu obavy, predsa len, mnoho starších návštevníkov tam nevidela. Po krátkej dobe si však uvedomila, že nikto druhých nesleduje a nehodnotí, každý sa venuje vlastnému tréningu. S cvičením začala pozvoľna. Správne rozcvičenie, potom desať minút chôdze na trenažéri, podobne na ostatných prístrojoch. Žiadne prepínanie. Záťaž sa stupňovala postupne. "Ani som necítila žiadnu svalovú horúčku, ale to vďaka výbornej technike trénerky." Spočiatku samozrejme ešte toľko síl nemala, dnes však celý tréning zvláda v pohode. Jednotlivým partiám, rukám, nohám či brušným svalom dopraje podľa pokynov odborníka vždy štyrikrát po 15 cvikov. A cíti, ako jej telo spevnelo. Žiadalo si to však najprv pevnú vôľu.

Chodenie do fitness, to nie je len posilňovanie svalov. "Musíte sa naučiť aj správne zhlboka dýchať. A hlavne vhodne sa stravovať. Preferovala som vždy mäso, preto som si musela zvykať napríklad na ryžu so zeleninou. Ale keď si dám vyprážaný rezeň, cítim sa byť pri cvičení unavená. Ale ani hladná nemôžem prísť na tréning." Prvý rok sa na nový spôsob života postupne ladila. Dnes si už manžel, rodina i kolegovia zvykli, že Marta so športovou taškou prehodenou cez plece zamieri dvakrát týždenne do "fitka". Cíti sa byť vitálnejšia, doma na tretie vybehne zásadne pešo. A aj hlava sa pri cvičení vždy vyčistí. Nepozná, ako niektoré jej rovesníčky, depresie z počasia či celkový útlm. Život jej naozaj chutí. Možno aj preto, že pri tréningu medzi mladšími zabúda na svoj vek.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com