Gaštanové variácie

11.10.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE     Gaštany nám automaticky pripomenú obdobie ranného detstva, keď sme s rodičmi pri prechádzke parkom zbierali pevné, príjemne hladké plody a potom doma spolu vyrábali podarené postavičky a zvieratká. Niektoré sa možno ešte povaľujú v škatuľke plnej suvenírov a predmetov, ktoré pripomínali niektorú milú udalosť. Ako dobre, že prichádzajú vždy nové generácie malých detí, ktorým chcú rodičia urobiť aj poznávaním prírody radosť. A tradície sa tak stále vracajú.

Gaštany boli obľúbené aj v minulosti

Gaštanovník pochádza z oblastí severnej Afriky, Stredomoria a Blízkeho východu. Neskôr sa ujal aj v južnej a strednej Európe. Sadenice prinášali bojovní Rimania a neskôr Turci, čo bolo jedným z mála pozitívnych momentov prítomnosti vojenských jednotiek, ktoré posúvali hranice svojej ríše. Domáci skoro ocenili užitočnosť výdatnej plodiny a začali sa venovať pestovaniu týchto stromov, zakladali celé gaštanové sady. Gaštany mali v obľube najmä Francúzi, Taliani, Švajčiari a Chorváti. Používali ich na prípravu múčnikov, plniek, príloh ku zverine, likérov, krémov, sirupov i piva. V Chorvátsku sa dodnes organizujú festivaly gaštanov, kde sa v početných stánkoch ponúkajú rozličné gaštanové pochúťky, samozrejme aj pečené gaštany, a tiež pálenka z medu a gaštanových kvetov.

Pestujú si tradície

Hrdí na svoj gaštanový park, ktorý je najväčším slovenským tohto druhu, sú zase obyvatelia Modrého Kameňa. Prvé stromy vysadili ešte v 16. storočí Turci, v 19. storočí sa pestovaniu týchto stromov venovali viaceré rodiny mesta. Dnes sa môžu miestni pochváliť alejou, v ktorej každý rok zakvitne a svoje plody poskytne až dvetisíc gaštanov. Výnimočnosť vyprovokovala ďalšiu tradíciu – gaštanové slávnosti, ktoré sa konajú začiatkom októbra. Návštevníci určite neobanujú. Okrem toho, že si môžu pochutnať na pečených gaštanoch i gaštanových koláčoch a iných špecialitách, majú príležitosť sa aj veľa o gaštanoch dozvedieť. Či už na výstave alebo na seminári o tomto strome. A vážni záujemcovia o pestovanie tejto plodiny si môžu zakúpiť sadenice gaštana jedlého.

Vhodné aj ako dekorácia

Kedysi bolo viacej gaštanových hájov i ojedinelých stromov, dnes akoby sa trochu minuli. Možno vadili majiteľom štvorkolesových tátošov, pretože padajúce tvrdé gaštany môžu ako malá prírodná zbraň narobiť menšiu paseku na kapote. A pichľavá šupka môže aj niekoho zraniť.

Treba preto dobre pohľadať, kde majestátne gaštany rastú. Veď práve teraz je ten pravý čas na zber popadaných plodov, ktoré dokážu vyplniť program jesenného večera v rodine s deťmi. Tí ostatní si môžu z niekoľkých kusov doplnených zeleno-žlto-hnedo sfarbenými listami uložených na drevenej či sklenenej miske urobiť skvelý jesenný aranžmán.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com