Golf – šport pre masy?
ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB Golf v nás automaticky evokuje šport pre vyvolených, väčšinou sa k tejto forme relaxu hlásia známe tváre zo show biznisu. A možno je to tak iba na našom malom Slovensku. Golf považujeme za výsadu malej skupinky solventných ľudí, ktorí si drahou zábavou skracujú čas. Ako je to však s týmto športom inde vo svete?
Asi niečo na tom golfe bude. Inak by si hra s palicou, loptičkou a jamkou neudržala popularitu až 500 rokov. Vymysleli ju kedysi v Škótsku a dnes ju hrá už celý svet, golfové ihriská vyrástli na všetkých kontinentoch. A dokonca sa im nevenujú len nositelia šľachtických mien či znudení boháči, ale ľudia všetkých sociálnych vrstiev, spoločenských tried i vekových kategórií. Možno to u nás ešte nie je zvykom, ale v iných krajinách sa zakladá mnoho klubov pre priaznivcov golfu od tých súkromných s prísnymi kritériami až po také, ktoré nevyžadujú vysoké členské poplatky a privítajú radi aj mládež a deti. Pretože sa naučia pestovať hobby, ktorým si budú udržiavať zdravie aj v neskoršom veku. A aké ďalšie pozitíva presviedčajú o voľbe tejto pohybovej aktivity?
- V prvom rade je to príležitosť pre pohyb užitočný pre telo navyše v prírodnom prostredí, čo sa cení vari najviac. Vyžaduje si aj kondíciu a cvik. Samotný pohyb predstavuje aj charakter golfu, pri ktorom treba podľa počtu jamiek prejsť v členitom teréne niekoľko kilometrov - výborný tréning pre nohy, prínos pre dobré fungovanie tráviaceho systému i ostatných orgánov. Golfový vak, ktorý váži 15 až 20 kilogramov je zase dobrým prostriedkom posilňovania svalov. A pretože sa púť za jamkami a triafanie loptičiek deje za rôzneho počasia, golfisti pracujú aj na lepšej obranyschopnosti svojho organizmu.
- Časovo
je podobne náročný ako iné športy, či už tenis alebo cyklistika.
A napokon, každý si môže určiť, koľko času je golfu ochotný venovať.
- Niekto zájde na golfové ihrisko aj trikrát do týždňa, na osvojenie princípov správnej hry a udržiavanie kondičky však stačí zopár hodín počas víkendu ako ideálny relax po pracovnom výkone. Hovoríme, prirodzene, o amatérskych hráčoch golfu.
- Ak sa chce niekto golfu skutočne venovať, problémom môže byť počiatočná investícia. Súprava palíc, loptičky a golfový vak z kvalitného materiálu stojí 500 až 600 eur. Ale podobné čiastky musia investovať do svojho koníčka aj náruživí lyžiari.
- Hoci sa v snehu prevádzkovať tento šport nedá, počas roka je dostatok priestoru. Ak to počasie dovolí, môžu golfoví hráči na ihrisku tráviť čas od februára až po november.
- A neexistujú ani obmedzenia v súvislosti s vekom. Je vhodný rovnako pre deti ako pre seniorov, ktorí si naprogramujú tempo podľa vlastných možností.
- Golf navyše pestuje aj sociálne väzby. Veď sa najčastejšie realizuje s priateľmi.
Poznámka: Keď už nemáme inú voľbu a najmä vhodný klub v našom okolí, treba skúsiť minigolf alebo si urobiť pár improvizovaných jamiek a trénovať. Časom sa iste nájdu nadšenci, ktorí vytvoria pre obyvateľov svojho mesta či obce profesionálnejšie podmienky. Stará hra má totiž budúcnosť.