Grilovanie
VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL - SPÔSOBY TEPELNEJ ÚPRAVY
Pri grilovaní sa potraviny opekajú v otvorenom priestore pri teplote asi 350°C. Tak vysoká teplota spôsobí rýchle vytvorenie kôrky, takže všetky bielkoviny zostávajú v upravovaných potravinách. Okrem mäsa, hydiny a rýb sa zvykne grilovať aj zelenina a ovocie. Dôležité je obohatiť potraviny pochutinami ešte pred grilovaním. Jednotlivé porcie sa natrú olejom a posypú korením alebo sa v predstihu vložia do marinády. Existujú rôzne receptúry, ale základ môže tvoriť olej, najlepšie olivový, pivo, koreninové zmesi, bylinky, citrónová šťava, sójová omáčka, vínny ocot, worcester, tabasco, ale i ďalšie pochutiny.
Ku grilovaniu alebo aj pečeniu na rošte má blízko pečenie na ražni. V tomto prípade sa tepelne spracúvajú veľké kusy mäsa alebo celé očistené a vypitvané zvieratá (hydina, zajac, baran, prasiatko, jahňa). Mäso sa najprv ochutí koreninami a namočí do oleja a potom sa umiestni na kovovú tyč, ktorá sa nad ohňom otáča, aby sa mäso opieklo zo všetkých strán. V priebehu pečenia sa má mäso potierať olejom, ale nikdy doň nepicháme, aby nevytiekla šťava.
Výhody a nevýhody:
Grilovanie predstavuje originálny spôsob tepelnej prípravy jedál v otvorenom priestore, čo dodáva pokrmom výnimočnú chuť. Nevýhodou je, že sa strácajú dôležité vitamíny a nesprávne postupy môžu byť nebezpečné pre zdravie. Pri odkvapkávaní tuku na horiace drevené uhlie sa tvoria škodlivé plyny s rakovinotvornými látkami. Nezdravé je aj grilovanie údenín a solených potravín.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com