Horúce leto starobe nepraje
ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE Horúčavu niekedy nezvládajú ani mladšie ročníky a vekom sa naše šance zdolať extrémne Celziove teploty, žiaľ, dramaticky znižujú. V prípade starších ľudí je riziko kolapsu či iných zdravotných ťažkostí dosť vysoké. Dôvodov, typických pre túto časť populácie, je viacero.
Nižší tep pri zvyšovaní vonkajšej teploty spôsobuje zrýchľovanie frekvencie srdcového rytmu, čo však opotrebovaný sval nestíha. Reakciou je celková slabosť, problémy s chôdzou spojené často s pocitom ťažkých nôh najmä u diabetikov.
Chronické ochorenia komplikujú stav konkrétneho pacienta. Obzvlášť vysoký krvný tlak, choroby srdcovo-cievneho systému i pľúcne ochorenia, ktoré sťažujú dýchanie a vyžadujú si aktualizáciu dávkovania liekov.
Pre zlý stav chrupu sa do žalúdka starých ľudí dostáva nedostatočne spracované jedlo, ktoré môže spôsobiť zažívacie problémy a v horúčave sa bolesti znášajú ťažšie.
Horší zrak a neochota prečítať si informácie na obale potravín, ale i snaha šetriť vedie neraz ku konzumácii potravín po dobe expirácie. Výsledkom bývajú tráviace ťažkosti spojené so silnou hnačkou, kedy hrozí dehydratácia a strata vedomia.
Pre klesajúcu funkčnosť adaptačných mechanizmov by nemali starí ľudia v lete chodiť do klimatizovaných priestorov, pretože ich organizmus nedokáže tak operatívne spracovať rozdiely v teplote vonkajšieho prostredia a interiéru napríklad v obchodnom centre. Cez klimatizáciu sa navyše zvykne šíriť infekcia, voči ktorej nie sú staršie vekové kategórie pre zníženú imunitu dostatočne odolné. A napokon, je tam pre nich príliš chladno, pretože sú pre uzatvorenie najmenších ciev zimomraví a aj v lete chodia viac naobliekaní ako ostatní.
Starší ľudia zvyknú zanedbávať pitný režim. Príčinou je strata pocitu smädu pre zníženú citlivosť mozgového centra pre túto informáciu. Reakciou na nedostatok tekutín je redukovanie fyzickej výkonnosti, zahustenie krvi, nedostatočné okysličovanie orgánov a zhoršenie ich činnosti, hromadenie toxínov v pečeni, klesanie krvného tlaku, následne spavosť, bolesť hlavy a možný kolaps.
Odporúčania, ktoré pomôžu staršiemu človeku vyhnúť sa v horúcich dňoch zdravotným komplikáciám. Mali by ...
- vyvarovať sa pohybu na slnku, nákupy a lekára si naplánovať v raňajších hodinách a prechádzku podvečer.
- svoj domáci azyl každý deň dobre vetrať, najlepšie hneď zrána, keď je čerstvý ochladený vzduch.
- v priebehu dňa sa osviežovať vodou, výborná je vlažná sprcha, ale postačí aj opláchnutie tváre a rúk po lakte.
- piť pravidelne tekutiny, najmä vodu, minerálku a čaje.
- nekonzumovať vyprážané jedlá, majonézové šaláty a krémové zákusky, do štýlu stravovania zaradiť častejšie zeleninu a ovocie.
- obliekať sa do odevov z ľahších, prírodných a svetlejších materiálov, tmavé priťahujú slnečné lúče, syntetické bránia pokožke dýchať.
- v prípade relaxu pri vode sa v čase obeda skryť do tieňa a do chladnej vody vchádzať opatrne, hrozí totiž syndróm akútnej zmätenosti, kedy sa starší človek zľakne a prestane sa orientovať v priestore, takže sa môže ľahko utopiť.
- oči si v lete pri silnom slnečnom žiarení chrániť kvalitnými okuliarmi, hrozí totiž nezvratné poškodenie stredu sietnice, ktoré môže viesť k výraznému zhoršeniu zraku, prípadne aj k oslepnutiu.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com