Ide to určite aj bez soli

04.02.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Generácia odchovaná rozprávkovým filmovým skvostom "Soľ nad zlato" si asi zvykla túto pochutinu trochu preceňovať. Čas ukázal, že príliš soliť nie je až taká výhra, ale skôr pomalé odpískavanie zdravia. Vysoký príjem zhoršuje postupne stav cievneho systému a môže spôsobiť problém vysokého krvného tlaku s rizikom srdečných chorôb a náhlej príhody.

Soľ obsahuje dva dôležité minerály – chlór a najmä sodík, ktorý je dôležitý pre reguláciu vody v tele i prenos nervových impulzov a pohyb svalov. Pri exponovanom solení však obličky nevládzu tento minerál vylučovať močom a tak sa dostane do krvi a robí neplechu v kardiovaskulárnom systéme. Ako vždy, platí pravidlo zlatej strednej cesty. Soliť tak akurát, aby sme nemali zdravotné ťažkosti pre nízku hladinu sodíka a naopak neprekračovať pomyselnú hranicu. Riešením je soliť nevyhnutne a využívať zároveň aj iné alternatívy. Ak chceme vylepšiť chuťové vlastnosti jedla bez ohrozenia zdravia, môžeme siahnuť po náhradách, ktoré soľ pokojne zastúpia bez toho, aby sa jedlo znehodnotilo. A čo všetko môže zlepšiť výsledok kuchtenia bez použitia soli?

  • dochucovadlá – tzv. diétna soľ, ktorá obsahuje iba asi 30 percent chloridu sodného (kuchynskej soli)
  • čerstvá sezónna zelenina (posekaná paprika, mladá cibuľka a reďkovka v nátierke)
  • výrazná zelenina – cesnak, cibuľa, chilli papričky
  • ovocie – šťava alebo strúhaná kôra z citrónu a z pomaranča
  • koreniny – oregano, bazalka, tymian, mäta, rasca, majorán, koriander, rozmarín, medovka, mletá červená paprika, čierne korenie
  • bylinky – ligurček, petržlenová i zelerová vňať, pažítka, kôpor, saturejka
  • hotové bylinkové zmesi, ale nesolené


Poznámka: Často zvykneme zvýrazňovať chuť jedál kečupom, sójovou či worcesterskou omáčkou, prípadne ďalšími orientálnymi omáčkami. No nemali by sme zabúdať, že všetky tieto výrobky majú vysoký obsah soli.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com