Inšpirovaní patchworkom

17.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Patchwork je výborným príkladom, ako sa aj stará technika môže uplatniť v modernom interiéri. Tradícia, ktorá sa po mnohé stáročia pestovala len v niektorých regiónoch, zaujala v posledných desaťročia celý svet. A dokonca i renomovaní tvorcovia vytvorili v tomto duchu už množstvo zaujímavých prác. Najviac sa, samozrejme, uplatňuje v bytovom dizajne, ale v štýle patchworku už vznikli aj mnohé kolekcie odevných prvkov i módnych doplnkov, najmä tašiek. Ďalší dôkaz, že aj súčasnosť sa môže inšpirovať tradičnými technikami, aby vytvorila aktuálne, vkusu súčasníkov lahodiace, kreácie.

Začalo to v praveku

Možno prvými tvorkyňami tejto techniky boli ženy v praveku, keď zošívali kúsky zvieracej kože, aby sa mohli deti a muži zaodieť do prostých odevov. Rukolapný dôkaz o veku patchworku však máme z obdobia starého Egypta – výrobky urobené z rôznych kúskov kože staré 3-tisíc rokov.

Japonci a Číňania, najmä ich zručné ženy obdarené úžasnou trpezlivosťou a fantáziou, posunuli techniku do vyššej dimenzie. Používali už jemnejšie materiály, ako bavlnu a hodváb a časom sa prepracovali k technike quilt, pri ktorej sa prešívalo niekoľko vrstiev textílií výšivkou. Motívy si regióny rozvíjali vlastné. Niekde preferovali náročné ornamenty, výšivky kvetov alebo bájnych postáv a drakov, inde zdokonaľovali štýl pravidelných kombinácií zošívaných kosoštvorcov či ozdobného geometrického čiarového prešívania. Tieto ručne robené odevy alebo koberce sa v ázijských krajinách vysoko hodnotili a dávali sa mŕtvym aj do hrobu ako vzácna súčasť ich majetku.

Inšpiroval sa aj stredovek

Ani Európa sa tejto technike nebránila. V 11. storočí priniesli križiaci pri svojom ťažení do Anglicka prešívané kusy odevu v štýle patchworku, ktoré pod brnením výborne zahrievali. Ľudia si podobne šitými dekami začali riešiť problém nevykúrených príbytkov. V snahe dodať účelnosti aj dekoratívny prvok vytvárali tie šikovnejšie ženy s fantáziou nádherné vyšívané kreácie, ktoré bývali súčasťou výbavy šľachtických ba i kráľovských neviest. Tvorba patchworkových prikrývok sa najmä v v Amerike po kolonizácii stala ľudovou tradíciou, pretože v každej domácnosti sa našli zvyšky textílií a ľudia sa snažili šetriť, kde sa dalo. Látky sa zvykli nastrihať na malé trojuholníky a štvorce a zošívať sa do mozaikových vzorov. Tieto práce sa často spájali so stretnutiami a utužovaním priateľských kontaktov medzi susedmi. A takto si pomáhali pri tvorbe veľkých prikrývok navzájom. Stáročiami sa vyšpecifikovali rôzne motívy, ale v jednotlivých regiónoch sa používali tradične odskúšané. Či už to bol let divokých husí, tajomstvo starej panny, námornícky kompas alebo jesenné či vianočné motívy.

Súčasníci nadväzujú

Pokrokom sa tvorba patchworku trochu utlmila. Vynález tkáčskych stavov a rozvoj fabrickej výroby textilných materiálov, ktoré sa tak stali cenovo prístupnejšie, potlačil význam ručnej práce. Dnešok však techniku patchworku objavil znovu. Nie ako nevyhnutnosť, ale ako predmet zmysluplného hobby a tiež ako techniku, ktorá dokáže obohatiť súčasný interiér. Patchwork dokáže dokresliť atmosféru spálne, oživiť detskú izbu a podčiarknuť zvolený štýl obývačky. Deky, vankúše, závesy na oknách, obrusy, dekoratívne šperkovnice, obrázky, závesné tašky na časopisy, detské hračky, paravány, obaly na knihy či okuliare, to všetko môže byť vytvorené v štýle patchworku. Z tejto techniky sa stal dokonca výhodný obchodný artikel. Na celom svete pribúdajú stále nové špecializované predajne s bohatou ponukou textílií, šijacích strojov a rôznych pomôcok a vznikajú aj fan kluby patchworku, ktoré organizujú kurzy pre začiatočníkov i pokročilých. A všetci napokon komunikujú na webe na množstve stránok venujúcich sa patchworku či quiltu alebo sa osobne stretajú na medzinárodných výstavách, ktorých sa zúčastňujú mnohí tvorcovia, doslova profesionáli v tejto technike.

Prečo sa venovať patchworku?

  • Pri tejto technika sa dajú zužitkovať staré textílie, ktorým by sme už nedali inak šancu. Na tvorbu zaujímavých doplnkov do bytu môžeme použiť rovnako kúsky pleteniny, starého kabáta, vypraného trička, vyťahaných teplákov ako kostýmovej sukne. Aj keď sa pre uvoľnenie odkladacích priestorov z času na čas radi zbavujeme starých vecí, pri oblečení buďme odteraz opatrní. Ak sa chceme venovať tejto technike, mali by sme zvažovať, čo skutočne vyhodiť. V každom prípade si treba nechať každý kúsok vyrobený z kvalitného materiálu alebo z textílie so zaujímavým dezénom. A z tých ostatných je dobré odstrihnúť najväčšie plochy textílie bez rušivých prvkov a prešívania. Zídu sa ako podšívková vrstva.
  • Patchwork či quilt je výborným testom na našu trpezlivosť, ale zároveň krásne provokuje fantáziu. Tá je pri zošívaní rôznych druhov látok dôležitá, inak by mohol byť výsledkom nevkusný nepodarok pre farebný nesúlad či disharmóniu textilných štruktúr vedľa seba uložených. Treba preto pracovať s citom a prípadne sa poradiť. Ale, ako sa vraví, proti gustu žiaden dišputát. Najmä ak existuje crazy patchwork, ktorý neakceptuje žiadne zásady a kladie vedľa seba zamat a džínsovinu alebo brokát a režné plátno spolu s čipkou. A dá sa to na to pozerať.
  • Tvorbou napríklad patchworkovej prikrývky si zlepšujeme zručnosť pri práci s textíliami, sami postupne prichádzame na užitočné finty, ktoré nám činnosť uľahčujú. A môžeme sa inšpirovať aj mnohými radami, ktoré sprostredkúvajú špeciálne publikácie a časopisy a poskytujú audiovizuálne média, rôzne relácie orientované na textilnú tvorbu alebo bytový dizajn.
  • Touto technikou si vylepšíme interiér rôznymi dekami, vankúšikmi či rámikom na fotografie obaleným patchworkovou textíliou doslova za pár centov. Veď sme čerpali z domácich zásob. Aj tradičné sviatky v roku si môžeme spríjemniť originálnou výzdobou bez veľkých investícií. Kto by odolal vianočnému prestieraniu v červeno-zelenej kombinácii s drobnou výšivkou imela?

Poznámka: Patchwork zmysluplne vyplní čas najmä v chladnejších mesiacoch počas dlhších večerov a môže byť aj kreatívnym prvkom pri výchove detí. Tie mladšie pomôžu pri výbere vhodných ústrižkov, tie staršie si trúfnu na tvorbu vlastnej obliečky na vankúšik v kombinácii dezénov, ktoré im najviac imponujú. A do mozaiky môžu vložiť aj ústrižok z obľúbeného pyžamka zo škôlky alebo z mikiny, z ktorej ako tínedžeri už vyrástli.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com