Jahody aj mimo sezóny

21.06.2024

VARENIE - SKLADOVANIE    Mnohé druhy sezónneho ovocia máme k dispozícii len krátky čas. Väčšina amatérskych pestovateľov jahôd sa v priebehu pár týždňov, ako plody postupne v záhradke dozrievajú, snaží okrem aktuálnej spotreby časť úrody odložiť. Popri konzervovaní sa osvedčilo aj zmrazovanie jahôd.

Pri tomto spôsobe uskladnenia si jahody zachovajú svoje pôvodné vlastnosti. Podmienkou je vybrať zrelé a zdravé plody a hneď po zbere ich umyť alebo v sitku osprchovať studenou vodou, odstopkovať a nechať trochu oschnúť. Jahody môžeme mraziť ...

  • ... nasucho – v takom prípade tvrdé a stredne veľké až menšie jahody treba dosušiť utierkou a uložiť do plastových misiek či kelímkov čo najtesnejšie vedľa seba až po vrch nádoby. Tú napokon hermeticky uzatvoríme, okamžite uložíme do mrazničky, kde budú v priebehu 24 hodín dokonale zmrazené a pripravené na pečenie ovocnej bublaniny aj na Vianoce.
  • ... presýpané s cukrom – použijeme drobné plody alebo príliš veľké, ktoré rozkrájame na polovice či štvrtky. Rozložené na tanieri ich posypeme jemným kryštálovým cukrom (200 až 250 g na kilogram jahôd) a po 5 až 10 minútach naplníme osladenými jahodami vrecúška alebo plastové misky. Uzavrieme a dáme mraziť. Takto zmrazené jahody sú vhodné na prípravu dezertov a ochutenie vyprážaných múčnikov.
  • ... ako pretlak – prezreté a mäkšie plody roztlačíme a môžeme v nich nechať rozpustiť kryštálový cukor (150 až 200 g na kilogram jahôd). Požívame na prípravu peny alebo ochutenie palaciniek.

Poznámka: Mrazené jahody môžeme skladovať až po dobu 10 mesiacov. Dovtedy by sme zásobu predošlej sezóny mali minúť. Ak sme použili menšie plody, ktoré obsahujú menej vody, máme väčšiu nádej, že aj po rozmrazení budú jahody dostatočne pevné.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com