Jarné nabíjanie

21.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Klasicky zasiahnutí jarnou únavou. Túto diagnózu si automaticky stanovíme každý rok príchodom teplejšieho počasia. Na jednej strane nás prebúdzajúca príroda provokuje k vyšším fyzickým výkonom a vonkajším aktivitám, na druhej strane nestačí s dychom naše telo. A neraz nás plných entuziazmu a radosti z chytania silnejších slnečných lúčov zaskočí poriadna viróza. Jednoducho neodoláme invázii vírusov a padneme s horúčkou a s bolesťami celého tela ako ranená breza.

Jarná únava má klasické symptómy. Strata energie, bolesti hlavy, sklon k infekciám, problémy s trávením a zhoršenie chronických ochorení, najmä alergie a kožných ekzémov. Dôvod je notoricky známy. Telo vyčerpané po zime, z ktorého sa vyplavili všetky dôležité vitamíny, signalizuje ich nízke hladiny a zároveň upozorňuje na množstvo toxínov, ktorých sa náš organizmus po zimnom štýle stravovania a viacerých sviatočných hodovaniach ešte nezbavilo. Najvyšší čas na detoxikáciu, ktorá organizmus vyčistí a nabije na novú sezónu. Občas fungujeme skutočne ako na baterky. Po absolvovaní detoxikačnej kúry sa budeme cítiť určite lepšie a dokonca aj pokožka bude pôsobiť sviežo. V nasledujúcich týždňoch potom stačí si naprogramovať vždy jeden odľahčovací deň s ovocím a tekutinami, aby sme dali organizmu vždy šancu spamätať sa z prehreškov, ktoré v ostatné dmi páchame.

Čo pre jarnú revitalizáciu tela robiť?

  • zredukovať príjem potravy, najlepšie jedlo aspoň na pár dní vylúčiť, minimálne sa však treba úplne vzdať mäsa, tukov, vyprážaných jedál, mlieka a vajíčok a preferovať zeleninu, strukoviny a celozrnné výrobky s obsahom vlákniny pre rozhýbanie tráviaceho systému (vitamín C si môžeme dodať aj šalátom z kyslej kapusty a z nastrúhaného jablka alebo nátierkami z tofu, v ktorých figuruje cibuľa alebo cesnak)
  • piť treba len vodu, nesladené bylinkové čaje (z pŕhľavy či z harmančeka) a zriedené ovocné a zeleninové šťavy (uhorková, cviklová, zelerová), dôležitý je dostatok tekutín, ktoré pomáhajú vyplaviť toxické látky
  • venovať sa pohybu, ktoré k očisťovaniu nesporne patria (cvičenie, joga, tanec, beh v prírode, jazda na bicykli, prechádzky, chôdza aj po schodoch a iné), pretože zlepšuje peristaltiku čriev a tým lepšie vyprázdňovanie, ale zlepšuje aj činnosť lymfatického systému, ktorý pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok
  • nezabúdať, že súčasťou procesu je aj osobná hygiena – sprcha a masáže, prípadne pobyt v saune
  • investovať čas aj do relaxu a do kvalitného spánku, ktorý pomôže prinavrátiť stratenú energiu

Inšpiratívne recepty

Pri časovo obmedzenej očistnej kúre môžeme skúsiť piť pár dní nápoj z 1 a pol litra vody, zo šťavy z 5 citrónov a zo 150 ml javorového sirupu s troškou chilli korenia. Niekto zase uprednostní konzumáciu natural ryže a pitie bylinkových čajov. Alternatívou sú aj jablká doplnené odvarom z ľanových semien, ktorý upravuje črevné ťažkosti, alebo hroznová trojdňová kúra vhodná aj pre anemických pacientov.

Poznámka: Predpokladom dodržiavania očistnej kúry, ktorú si predpíšme sami, je zdravý organizmus. Ak trpíme niektorým z chronických ochorení alebo máme oslabenú imunitu, treba sa poradiť s lekárom, aby nám pre redukovaný príjem potravy nechýbali potrebné živiny, čo by mohlo mať za následok zhoršenie zdravotného stavu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com