Jarný plán pre telo

01.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB     Byť šťastný, bohatý a zdravý – to je ideál. A pretože prvé dve podmienky osobnej spokojnosti vždy tak celkom ovplyvniť nemôžeme, je dobré orientovať sa aspoň na manažment vlastného zdravia. Garantovať ho pomáha odbúravanie stresu a správny životný štýl.

K tomu však potrebujeme poznať potreby vlastného tela a počúvať jeho prípadné sťažnosti. Teraz v období, keď sa pomaly začíname tešiť na jar, to platí ešte viac. Nespoliehajme sa, že príchodom teplejších mesiacov budeme automaticky plní sily. Organizmus vyčerpaný zimou má vyššiu šancu skolabovať. Preto mu okrem potešenia z mladých púčikov doprajme aj všetky základné predpoklady pre jeho plnokrvné fungovanie.

Každý si musí nájsť svoju cestu

Základom dobrej kondície je imunitný systém, doslova kompas a ochranný štít nášho zdravia. No dlhodobé psychické napätie ho môže zaťažiť do takej miery, že kumulovanie škodlivých látok v organizme potom odštartuje chorobné procesy. Stresové hormóny pri pozitívnych adrenalínových aktivitách síce bičujú organizmus do vyšších výkonov, ale práve v tej chvíli nedokážeme zhodnotiť, kedy nám stres už začne škodiť.

Odbúrať ho môžeme len vytváraním rovnováhy medzi povinnosťami a relaxom. Ten je absolútne podstatný pre regeneráciu organizmu. Treba sa však naučiť počúvať signály svojho tela a vedieť, čo presne potrebuje a čo mu prekáža. Každý by mal poznať svoje slabé miesta, byť vnímavý aj na prvé negatívne impulzy a modelovať svoj životný štýl podľa vlastných potrieb a dispozícií. Neexistuje úplne jednotná podoba žitia, ktorú by sme mali všetci do posledného bodu plniť. To znamená, že človek s citlivým žalúdkom sa nebude týrať veľkými porciami surovej zeleniny, hoci ďalší zvládne za kilá šalátu, a začiatočník si nedopraje dvadsaťkilometrovú túru, ktorú niekto iný zdolá bez problémov. Zostaviť si svoj plán ako osobný životný štýl je alfou a omegou úspechu. Najľahšie budeme predsa dodržiavať princípy takej hry, ktorá je ušitá na mieru, ktorá odzrkadľuje naše konkrétne potreby a ktorá neprekračuje hranice našich možností.

Pohyb podľa vlastného výberu

Dôležité je viesť aktívny život, extrémy však nie sú dobrým radcom. Prepínať denne svoje svaly na dlhých tratiach a nestíhať ostatné, by asi nebolo veľmi múdre. Ale ani statický postoj bez pohnutia, v klasickej polohe ležmo, s veľkým balením pražených búrskych orieškov nie je to pravé orechové. Podstatné je nájsť rovnováhu duše a tela a vybrať ten správny typ pohybových aktivít.

V prvom rade treba načúvať svojmu srdečnému rytmu, ktorý je obrazom našej kondície a prezradí aj stav cievneho systému. Prípadne problém zvýšeného alebo nebodaj vysokého krvného tlaku, ktorý úspešne ničí tepny a žily. Niekomu preto bude najviac svedčať beh, ktorého dávky bude zvyšovať len pomaly, alebo si počas televíznych správ dá pár kilometrov na stacionárnom bicykli. Inou alternatívou môže byť joga či tajči alebo špeciálne masáže, ktorých cieľom je aktivácia endokrinného systému žliaz.

Organizmus si posilňujme už samotným štýlom dýchania, ktorý Číňania chápu ako základný predpoklad dobrého zdravia. Za minútu vdýchneme v priemere 6 litrov vzduchu. Problémom je však, že dýchame len zľahka, plytko. Prínosom pre naše telo je skôr hlboký nádych, ktorý zabezpečí kyslík pre všetky tie milióny pľúcnych mechúrikov. A ten si treba nacvičiť.

Poznámka: K predošlým bodom životného plánu treba pridať aj zdravé stravovanie a tiež optimistický pohľad, vyhľadávanie situácii, keď je dôvod sa schuti zasmiať, i rozvíjanie komunikácie a aktivít s priateľmi, s ktorými sa dobre cítime.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com