Jedlé dovolenkové nástrahy

12.06.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Väčšina exotických destinácií predstavuje pre ľudský organizmus záťaž. Nielen klimatické podmienky, ale aj stravovacie zvyky a charakter jedál dokáže spôsobiť našincovi problémy. Niektoré nástrahy sú však tak vysoko rizikové, že sa ich treba počas celého pobytu úzkostlivo vyvarovať.

Mnohí dovolenkári po niekoľkých obedoch v hotelovej reštaurácii mávajú brušné i žalúdočné ťažkosti. Dôvodom nie je nedostatok hygieny, ale mikrobiologické zázemie prostredia. Prirodzené pre miestnych obyvateľov, pre obyvateľa strednej Európy však predstavuje nezvládnuteľný útok na tráviaci systém. Pár dní diéty a vhodné medikamenty pomôžu komplikácie prekonať. Problém nastane, ak sa nakazíme salmonelou, cholerou, týfusom alebo žltačkou. Okrem nedostatočných hygienických opatrení býva hlavným zdrojom nakazené a krátko tepelne spracované jedlo. Čo by sme mali na dovolenke ignorovať?

Grilované pochúťky, najmä ryby a hrubšie porcie mäsa. Nemusia byť totiž dosť prepečené a možné prítomné baktérie v nich preto žijú ďalej. Problémom býva aj spracovanie mäsových výrobkov v marináde a použitie aromatických korenín pri ochucovaní, čo môže prekryť náznak hnilobného procesu už nie čerstvej potraviny. A pozor si treba dávať aj na rôzne omáčky, ktoré vylepšujú zážitok z grilovaných jedál. Či už majonézové alebo tie ostatné, u ktorých netušíte, čo všetko obsahujú.

Obľúbené jedlá japonskej kuchyne sushi. Pripravujú zo surovej ryby, ktorej čerstvosť horúčava rýchlo likviduje. Na podobné maškrtenie doplatili už mnohí ľudia.

Ľadové kocky alebo drť v alkoholických nápojoch i limonádach. Sú síce osviežením pri bazéne alebo romantickej večeri, ale bývajú častým zdrojom nákazy, pretože ich personál robí z miestneho zdroja, ktorý nezodpovedá parametrom pitnej vody.

Poznámka: Pre riziko nákazy z vody, ktorá tečie z vodovodu v niektorej z exotických krajín, treba dokonca aj pri čistení zubov používať zásadne len prevarenú alebo balenú.


redakcia Doma a Rada, FOTO: obrazky.4ever.sk