Jesenné ovocie ako elixír zdravia
VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA Začína jeseň, takže je najvyšší čas preventívne sa nadopovať vitamínmi a posilniť tak imunitný systém. Veď obdobie náhleho schladenia a upršaných dní je už predo dvermi. Vyhnúť sa nádche, kašľu a chrípke dokáže len odolný organizmus. Na tanier by sme si preto mali klásť overené zdroje vitamínov, ktorých nám príroda ponúka skutočne dosť.
Jablko
Známe sú antibakteriálne účinky nielen dužiny a šťavy, ale aj jablkovej šupky, ktoré nás chránia pred vírusmi. Dôvodom je aj vysoký obsah vitamínu C. Jablko je tiež výbornou prevenciou artritídy a reumy, pretože pomáha odvádzať škodlivé látky z tela von, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pretože jeho dennou konzumáciou si spevňujeme steny ciev, a rovnako je perfektným pomocníkom pri črevných problémoch s hnačkou alebo zápchou.
Hruška
Podobné antibakteriálne účinky ako jablko má i tento druh v jeseni zrejúceho ovocia, ktoré obsahuje okrem vitamínov aj vápnik a fosfor. Hruška obsahuje látky, ktoré sa zúčastňujú na prečisťovaní organizmu, a zlepšuje aj stav čriev, preto je dobrým pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach a zápche.
Hrozno
Bobule až po okraj naplnené vitamínmi sú vzpruhou pre naše telo a zvyšujú jeho obranyschopnosť aj preto, že pomáhajú vyplavovať škodlivé látky z tela. Čo najčastejšou konzumáciou hrozna počas sezóny si zlepšujeme činnosť obličiek i žlčníka, prítomnou vlákninou podporujeme činnosť čriev a draslíkom si zase zabezpečujeme pravidelnosť srdcového rytmu. A čo je tiež dôležité, plody vinnej revy zlepšujú náladu, zmierňujú únavu a dodávajú energiu.