Jesenne prechladnutí
ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Začiatok jesene nás vždy dosť zaskočí. Nedávno sme ešte nosili tričká, ktoré sme iba ráno dopĺňali svetríkom, a teraz sme už nútení vyťahovať zo skrine teplejšie bundy. Daždivé dni a sychravé počasie dáva nášmu organizmu zabrať. To je presne ten čas, keď sa môžeme ľahko prepracovať ku prechladnutiu.
Bolesť hlavy, mierne upchaný nos, posmrkávanie a pokašliavanie, prvá fáza, ktorá sa môže prevaliť aj do vážnejších tónov. Potrebujeme brzdu, ktorá nás čo najskôr vráti do pôvodného pohodového stavu. Kým zájdeme do lekárne a zveríme svoj osud do rúk farmaceutického priemyslu, môžeme skúsiť prírodnejšie formy liečby. V prvom rade si pridáme denne na tanier viac a väčšie porcie ovocia, ktoré sú ohromným zdrojom vitamínov a minerálov. Potom si urobíme teplý kúpeľ a účinné je aj poriadne vypotenie, ktoré nám pomáha zbaviť sa škodlivých prvkov v našom organizme. A sú aj ďalšie možnosti pre posilnenie organizmu a tlmenie chorobných príznakov.
- Bylinkové čaje sú priam pohladením pre náš dýchací systém. Výborný je anízový, šípkový, lipový, bazový, ale i skorocelový, ibištekový, šalviový a mätový. Pri dráždivom kašli sa osvedčila materina dúška.
- Pri upchaných dýchacích cestách sa odporúča inhalovať, vhodný je harmanček, morská soľ alebo roztlačený cesnak povarený chvíľu vo vode.
- Pomáhajú aj liečivé kúpele s pridaním tymianu a olejčeka z eukalyptu alebo zo smrekového ihličia.
- Na bolesti hrdla platí kloktanie a výplachy – roztoky by mali obsahovať dezinfekčné látky, preto ich pripravíme z materinej dúšky, šalvie lekárskej alebo zo soli.
- Ak máme k dispozícii arómalampu, nechajme v nej v miestnosti, kde sa trávime čas, odparovať zmes levanduľového, citrónového a eukalyptového oleja.
- Keď už cítime zápal dutín a nádcha prepukne naplno, úľavu nám poskytne cibuľa. Nakrájanú na plátky ju vložíme do gázového vrecka a zohrejeme nad parou. Ešte horúce vrecko priložíme na nosové dutiny, prikryjeme vlnenou tkaninou a necháme pôsobiť 20 minút. Účinná je aj zmes sušenej vňate fenikla a sušeného kôpru. Obe bylinky dáme na plech a necháme zohriať v horúcej rúre. V okamihu, keď začnú černieť, rúru otvoríme a profitujeme z vychádzajúcej voňavej pary. Účinok sa dostaví na druhý deň.
Domáce sirupy
Pri začínajúcej nádche si nadrobno posekáme jednu cibuľu a v menšej nádobe ju zmiešame s 2 až 3 lyžicami medu. Zmes necháme v uzavretej nádobe niekoľko hodín postáť. Už večer si dáme jednu lyžicu cibuľovo-medovej medicíny a urobíme tak aj ráno. Pokračujeme do odznenia problémov.
Pri kašli si vezmeme na pomoc cesnak. 5 strúčikov povaríme 30 minút spolu so 100 g kryštálového cukru a lyžicou anízu v litri vody. Po vychladnutí scedíme a nalejeme do fľašky. Užívame po troche počas celého dňa.
Ak nás bolí hlava a začína aj telo, blýska sa evidentne na chrípku. Za pokus stojí chren, ktorý si nastrúhaný vymiešame s medom v rovnakom pomere a prírodný liek užívame trikrát denne po lyžici.
Pozor na horúci čaj
V snahe čo najskôr sa zbaviť ťažkostí, naordinujeme si občas primnoho záchranných kolies. A do horúceho lipového čaju si vytlačíme šťavu z celého citróna. Nebudeme predsa trocháriť. Zámer je dobrý, výsledok takmer nulový. Pretože horúci nápoj zlikviduje podstatnú časť vitamínu C z citrusovej šťavy.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com