Jesenné tipy pre záhradkárov

17.10.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Sezóna sa pomaly končí, mnohí už vari chystajú aj teplé papuče a deky na zimné večery. Ale záhradkári sa tak ľahko kontaktu so svojou prírodnou oázou nevzdávajú. A navyše v závere septembra a v októbri, keď nás ešte obšťastňujú aj teplejšie dni babieho leta, je na záhrade ešte stále čo robiť.

Napriek chladným nociam a možných mrazov, ktoré prichádzajú často skôr, ako ich očakávame, majú veľa práce hlavne tí záhradkári, ktorí si chcú ovocný sad rozšíriť o nové jablone, slivky či hrušky alebo sa venujú pestovaniu ruží. A kto vníma možnosti záhrady komplexne a nechce sa vzdať ani zeleninových vitamínov či a radosti z perfektného trávnika, ponesie v týchto týždňoch ešte väčší batoh povinností.

Trávnik potrebuje ochranu

Trávnatá plocha v záhrade si vyžaduje pred zimou špeciálnu údržbu. Trávnik treba kosiť ešte do polovice októbra, hoci menej často, stačí raz za dva týždne. No ak je jeseň nadpriemerne teplá a pravidelne aj zaprší, čo sa podpíše i pod hustotu a výšku trávnika, kosenie je vhodné predĺžiť do konca októbra. Trávnik je však vhodné nechať trochu vyšší ako v letných mesiacoch. Potom už môžete kosačku vyčistiť a odložiť do kôlne. Plochu napokon zbavte nečistôt, hlavne odumretej trávnej hmoty a lístia, pretože tento odpad by pod snehom hnil a likvidoval trávnatý porast. Až jar by odhalila spálené suché lysiny, ktoré sa prácne opravujú. Ideálne je trávnik na záver jesennej údržby pohnojiť. Najmä po teplom, suchom lete. Zazimovacie hnojivo pre trávniky zabezpečí jeho lepšiu odolnosť počas mrazivých mesiacov a navyše ho ochráni pre agresívnou plesňou snežnou.

Len kvalitné odrody stromov

Práve teraz je vhodný čas na zostrihanie drevín, ale i na sadenie ovocných stromčekov a to všetkých odrôd s výnimkou marhúľ a broskýň, ktoré sú na chlad veľmi citlivé. V prvom rade je veľmi dôležité kúpiť čo najkvalitnejšie odrody, ktoré sú odolnejšie voči chorobám. Potom už len stačí vysúkať si rukávy a vykopať dostatočne veľkú jamu, aby mal koreňový systém mladého stromčeka dostatok miesta, lepšie v tvare štvorca ako kruhu. Po vložení stromu jamu zasypte prekypenou pôdou zmiešanou s kompostom a pridajte aj drevený kôl ako oporu pre mladú rastlinu. Okolie kmeňa treba vystlať vrstvou mulčovacej kôry v hrúbke asi 10 centimetrov, ktorá zadrží teplo a zabráni odparovaniu vody i prerastaniu buriny. Do prvých mrazíkov by sa mali stíhať vysadiť aj okrasné kríky. A postarať sa treba samozrejme aj o staršie stromy a kry, na zimu ako grunt potrebujú kvalitnú pôdu obohatenú o horčík, draslík a iné dôležité minerály. Nespoliehajte sa, že vaše jedličky či tuje, na ktoré ste tak pyšní, to zvládnu bez pomoci. Jesenné hnojivo pre ihličnany im zabezpečí potrebné živiny, vďaka ktorým prežijú ľahšie aj mrazivú zimu.

Zeleninové i kvetinové záhony

V októbri sa vysádzajú aj ruže, ktoré potrebujú dobre priepustnú pôdu a navyše slnečné a vzdušné miesto, aby sa listov nechytali rôzne choroby. Ruže treba po zasadení zasypať zeminou obohatenou kompostom alebo špeciálnym substrátom pre tento druh kvetov.

Pozornosť si zaslúžia aj trvalky, aj im zvoní budík na presadenie na nové miesto. Očistené záhony treba potom skypriť, zbaviť buriny a pohnojiť. Na dezinfekciu pôdy sa osvedčilo vápenaté hnojivo, ktoré ničí vajíčka slimákov, bráni vzniku nádorov u hlúbovín a kynoží zárodky hubových chorôb u plodov. Takto zrevitalizovaná pôda bude na budúci rok pripravená lepšie na čerstvé sadenice. Prípadne ju môžete využiť už teraz na jesennú výsadbu jarných cibuľovín, najmä cesnaku, ktorý prezimuje v zemi. Nezabudnite však izolovať budúcoročnú úrodu od mrazu mulčom a ochrannými textíliami.

Ďalšie októbrové aktivity na záhrade:

  • založenie skalky, vlastne len kameňového základu, ktorý počas zimy správne "sadne" a do ktorého sa na jar už môžu vysádzať sukulenty, kaktusy a iné odolné trvanlivé rastliny
  • zber neskorých odrôd jabĺk a hrušiek i úrody koreňovej zeleniny, tekvice a kapusty
  • zakladanie nového jahodoviska
  • vysievanie zeleniny na jarný zber (špenát, kôpor, reďkovka, mrkva, petržlen, hrach, bôb)
  • zakrytie chúlostivých rastlín čečinou (okolie kríkov a mladých stromov) alebo lístím a slamou (oregano, šalvia, rozmarín, tymian)
  • ošetrenie ríbezľových a egrešových kríkov proti hubovým ochoreniam, najmä múčnatke a antraknóze
  • pohrabanie opadaného lístia, ktoré sa dá použiť na zakrytie rastlín počas zimy alebo do kompostu (pozor na listy z orecha, najprv ich treba pre množstvo trieslovín podrviť).


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com