Keď je na spánok prihorúco

21.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Vysoké teploty, ktoré musíme prekonávame počas posledných dní, sa už prehupli aj do času nášho spánku. Teplo a dusno ruší pokojné nočné hodiny a my ráno vstávame rozladení, vyčerpaní, často s bolesťou hlavy. Ako sa dá podobným situáciám predísť? Bojovať proti nočnej horúčave a zabezpečiť si plnohodnotný spánok, to je úloha, ktorá si vyžaduje komplexné riešenie.

Správna životospráva

  • Základným predpokladom je správny štýl stravovania a dobrý pitný režim počas horúcich dní. Konzumovať treba len ľahko stráviteľné jedlá, ako ryby, biele mäso, šaláty, cestoviny, ovocie a pečivo, lepšie je slané pre zvýšenú stratu minerálov pri potení. A poslednú porciu by sme nemali jesť po 19. hodine.
  • Piť treba počas celého dňa, ale tempo spolu s množstvom nápojov k večeru zvoľníme, aby vylučovací systém nemal priveľa práce. A ak sa nechceme budiť ani kvôli pocitu smädu, vzdajme sa počas týchto dní alkoholu, ktorý organizmus vysušuje. Navyše zaťažuje organizmus, ktorý musí vynaložiť energiu, aby alkohol spracoval a postupne sa ho zbavil. A keď už si musíme pripiť kamarátovi na narodeniny, tak najneskôr tri hodiny pred spánkom.
  • Ani cigaretku na dva ťahy sa neodporúča dávať si tesne pred spánkom. Nikotín totiž zužuje cievy a telo počas noci produkuje viac tepla a zároveň ho ťažšie uvoľňuje. Posledné nikotínové tango by sme preto mali absolvovať asi dve hodiny predtým, ako si ľahneme do postele.
  • Naopak dopriať si môžeme bylinkový čaj, ktorý celý organizmus upokojí a pripraví na spánok. K osvedčeným patrí odvar z medovky, ale aj čajové zmesi, v ktorých vonia harmanček, lipa alebo mäta.

Podmienky spania

Moderné matrace sú obalené dvoma druhmi materiálov. Treba ich obrátiť na letnú stranu, hladká bavlna pot dobre saje, ale zimný flanel by nás zbytočne vyhrieval. Z bavlny by mali byť aj posteľné obliečky a ak máme tú možnosť, vytiahnime z perináka letný paplón, ktorý je tenší a ľahší. Alebo sa zakryme len plachtou. Vankúš a prikrývka by mali byť plnené umelou výplňou, aby sme ich mohli prať. Aj dôležitý je aj výber pyžama či nočnej košele. Opäť boduje osvedčená bavlna a navyše voľnejší strih, tesné oblečenie by bolo dôvodom pre zvýšené potenie.

Trochu čarovania nezaškodí

Prekabátiť či skôr znížiť vplyvy nadpriemerných teplôt počas noci môžeme viacerými spôsobmi. Zásadne nevetrajme počas najväčších horúčav cez deň a okná nechajme zavreté a zatiahnuté roletami. Vyvetrajme vždy až večer a vtedy urobme pomocou otvorených okien v celom byte prievan. A ráno, keď je ešte svieži vzduch, to zopakujme.

Prekonať náročnú letnú noc nám pomôže aj klimatizácia, ale nechať prúdiť chladný prúd vzduchu priamo na telo môže mať za následok bolestivé prechladnutia. Moderné klimatizácie alebo ventilátory sú však vybavené aj spánkovým režimom, kedy sa znižuje ich hlučnosť aj intenzita otáčok.

Inou kapitolou je vlhkosť vzduchu, ktorá počas tropických nocí prudko klesá a tým sa podmienky na dýchanie zhoršujú. Riešením je položiť mokrý uterák na radiátor alebo misku s vodou na nočný stolík, ale najlepším bude asi osviežovač vzduchu, ktorým si môžeme vlhkosť regulovať na zvolené stupne.

Na možnosť rušenia spánku pre dobiedzavý hmyz treba myslieť dopredu. Buď si v zásuvke nainštalujeme profesionálne odpudzovače komárov či inej hávede alebo si na okná pripevnime ochrannú sieť.

V snahe schladiť sa, robíme chyby:

  • Dať si pred spánkom studenú sprchu nie je dobrou voľbou. Chlad stimuluje krvný obeh a telo začne znovu produkovať teplo. Lepšia je vlažná sprcha.
  • Ak máte vodnú posteľ s možnosťou regulovania teploty, neznižujte ju pod 28°C, telo v noci v pokojnej polohe rýchlo vychladne a hrozí mu prechladnutie a prípadne i bolesti obličiek.
  • Niektorí ľudia sa zvyknú schladzovať plachtou, ktorá hodinku pobudla v chladničke. Účinok trvá však len krátko, lepšou alternatívou je takto schladiť termofor naplnený vodou a ten si potom položiť medzi lýtka.
  • Kto sa rozhodne v horúčave spať nahý, možno sa bude cítiť príjemne, ale bude musieť riešiť hygienický problém. V takúto noc sa človek potí nadpriemerne, asi pol litra tekutín preto skočí v posteľnej bielizni.


redakcia Doma a Rada, FOTO: