Komplikuje vám život migréna?

17.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Bolesť hlavy môže mať rôzne príčiny. Niekedy je príznakom prechladnutia či iného vírusového ochorenia, inokedy dôsledkom stresu a vyčerpania. Ale môže byť aj symptómom migrény.

Migrénou trpia častejšie ženy ako muži a neobchádza dokonca ani deti či mladých ľudí. Najviac sa však na ňu sťažujú ľudia v období medzi tridsiatkou a štyridsiatkou. Intenzívna bolesť hlavy im citeľne zhoršuje kvalitu života, pretože záchvaty trvajú niekoľko hodín i dní, čo ovplyvňuje ich pracovný výkon, komplikuje život rodiny a znemožňuje realizovať oddychové aktivity. Záchvaty migrény môžu totiž trvať len niekoľko minút, ale niekoho trápia neznesiteľné bolesti aj dva dni.

Počasie i nedostatok spánku

Možno problém človek spočiatku nevie identifikovať, ale po čase sa to naučí. Ide totiž o záchvatové bolesti, ktorých bezprostredným dôvodom býva únava, nedostatok spánku, absencia jedla, ale i konzumácia alkoholu a niektorých potravín, ako je biele pečivo alebo čokoláda.

Naštartovať migrénu však môžu byť aj vonkajšie podnety. Najčastejšie zmeny počasia, ročných období či prechod do inej nadmorskej výšky. A k stimulom, ktoré bolestivý stav spojený s nevoľnosťou vyprovokujú i podnecujú, patrí aj prudké svetlo, neónové žiarovky, hlasné a nepríjemné zvuky alebo silný zápach.

Čo sa v organizme deje

Väčšina pacientov začiatok záchvatu rozpozná a stihne preventívne užiť liek. Ten však rieši len symptómy, nie samotný zdravotný problém. Príčina migrény nie je celkom známa. Predpokladá sa však, že dôvodom je hyperaktívnosť ciev v mozgu, ktoré zužovaním reagujú na rôzne podnety. K ďalšiemu rozvoju bolesti prispieva porucha rovnováhy serotonínu, ktorý vplýva na krvné cievy a tak dochádza k zmenám prekrvenia mozgu. Varovaním, že bolesť sa čoskoro ohlási, môže byť u niektorých pacientov narušené videnie so zábleskami pred očami. No hlavným problémom, ktorý migréna spôsobuje, je silná pulzujúca bolesť väčšinou na jednej strane hlavy. Človek môže pociťovať aj bolesti brucha a mať pocit na zvracanie a býva citlivý na ostré svetlo a hlasné zvuky. Niekedy sa pridá aj necitlivosť častí tváre a jazyka.

Účinná pomoc

Cieľom je čo najskôr stlmiť intenzívnu bolesť. Nestačí len užiť vhodné lieky proti bolesti. Postihnutá osoba by si mala vzápätí naordinovať absolútny pokoj. Ten jej zabezpečí niekoľko hodín strávených v tmavej miestnosti, výborné je si aj pospať. A pomáhajú aj studené alebo horúce obklady na čelo a krk, prípadne stlačenie tepny pred uchom či nervu nad obočím. Dobrou pomocou je aj kúpeľ vo vani či relax vo vírivke. Treba si ho dopriať aj preventívne.

Najlepšie je však podobným záchvatom predchádzať charakterom životného štýlu. Dôležité je vyhýbať sa stresu a výrazným teplotným výkyvom, pravidelne spávať a relaxovať pri pohybových aktivitách. Ale určite nie extrémnych, štartérom býva i nadmerná fyzická záťaž.

Nikdy nie hladní a smädní

Migrénu môže vyburcovať aj smäd a hlad. Treba sa preto správne a pravidelne stravovať a vyhýbať sa jedlám, ktoré bolesť vyvolávajú. Je to síce individuálne, ale za spúšťače migrény sa všeobecne považujú jedlá s vysokým obsahom glutamánu a umelých sladidiel, orechy, plesňový syr, citrusové plody, čokoláda a čínska kuchyňa. A kvalitný pitný režim nám zabezpečí čistá alebo nebublinková minerálna voda, žiadne sladené nápoje.

TIPY:

  • Kedysi sa zvykol proti chronickým bolestiam hlavy používať extrakt z duly. Hrubšie šupky z tohto trochu zabudnutého ovocia, pripomínajúceho hrušku i jablko, sa zaliali liehovým octom a nechali sa celý mesiac lúhovať. Po zliatí sa dulovým octom natieral krk i čelo.
  • Skúste na začiatku záchvatu privoniavať k zelenému jablku. Alebo vyskúšajte inú vôňu, ktorá vám viac vyhovuje a prináša očakávanú úľavu.
  • K domácim liekom patrí aj nápoj s čili korením. Do pohára s vodou si treba nasypať pár lyžičiek a vypiť. Túto trochu drastickú procedúru však asi každý nezvládne.
  • Ak urputná bolesť trvá už niekoľko hodín, treba navštíviť pohotovosť, kde by vám mali podať intravenózne magnézium. Ten má totiž schopnosť rozširovať cievy, takže bolesť i pocit nevoľnosti by mali o pár minút ustúpiť.

Poznámka: Ani bolesť hlavy, ktorú berieme často ako drobný zdravotný problém, netreba podceňovať. Ak sa záchvatové stavy vyskytujú viac ako štyrikrát do mesiaca, treba navštíviť lekára a začať sa preventívne liečiť, aby sa migréna ako chronické ochorenie nerozvinulo do obludnejšieho a ťažšie zvládnuteľného stavu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com