Korene vegetariánstva siahajú do staroveku

11.02.2024

VARENIE - SVETOVÉ A MINULÉ CHUTE    Odmietanie mäsa a orientácia v stravovaní na potraviny rastlinného pôvodu nie je výmyslom našej doby. Vegetariánstvo bolo kedysi prirodzeným štýlom stravovania, mnohé národy konzumovali výhradne plody z prírody a vlastnoručne vypestované produkty.

Kedysi bolo spájané s filozofickými názormi hinduistov a budhistov, ktorým v konzumácii mäsa bránilo presvedčenie, že každý život je svätý a duša reinkarnuje do iných živých bytostí. Tento štýl stravovania bol však blízki aj obyvateľom starovekej Indie, ktorá je kolískou principiálne žijúcich jogínov, či starých Grékov alebo stredovekých mníchov, ktorí sa vzdali mäsa z asketických dôvodov.

Nová éra komplexne zdravého štýlu života, ku ktorému patrí aj abstinencia v požívaní alkoholu i vo fajčení a športovanie, si začala písať životopis v polovici 19. storočia, keď jeho princípy popularizovala britská vegetariánska spoločnosť. Sprvoti nepochopená aktivita napokon zožala úspech a rastúci počet priaznivcov vyprovokoval vznik vegetariánskych reštaurácií a rozširovanie sortimentu takýchto potravín. Na druhej strane viaceré národy Afriky, Ázie či Južnej Ameriky žijú v skromných podmienkach a ich každodennou potravou je miska ryže, obilné placky alebo kukurica s fazuľou. A mnohí ani netušia, že sú vlastne nedobrovoľnými vegetariánmi.

Časom sa vyprofilovali viaceré vetvy:

  • Vegetariáni nejedia mäso, ale akceptujú mlieko, tvaroh, vajcia a maslo
  • Pokročilí vegetariáni preferujú navyše rafinovaný pred bielym cukrom a vyhýbajú sa bielej múke
  • Vegáni jedia iba potraviny rastlinného pôvodu ako obilniny, strukoviny, orechy, ovocie, zeleninu a niektorí dokonca odmietajú aj med
  • Vitariáni konzumujú výhradne surovú stravu rastlinného pôvodu


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com