Kráľovná kuchyne - cibuľa
VARENIE - POTRAVINY Už naši predkovia poznali priaznivé účinky cibule, preto ju aj v kuchyni často používali. Oni jej dobré vlastnosti len tušili, my už s istotou vieme, že je to veľmi prospešná potravina pre ľudské zdravie.
Pôvod:
Tento druh zeleniny považovali starí Chaldejci za magickú rastlinu, pre Hebrejov a Rimanov bola cennou požívatinou, v Egypte slúžila ako platidlo a vo svojich dielach ju pre priaznivé účinky na zdravie chválili známi antickí lekári. Cibuľa pochádza z Ázie, ale počas tisícročí jej histórie sa rozšírila doslova po celom svete. Postupne sa vyšľachtilo mnoho odrôd rôznych veľkostí a farieb. Od bielej cez zlatožltú až po červenofialovú.
Prínos pre zdravie:
Ak človek s vyššou hladinou cholesterolu obľubuje mastnejšie jedlá, ohrozuje sa tvorbou krvných zrazenín. Tento problém eliminuje, ak si dopraje viac surovej alebo varenej cibule, ktorá obsahuje éterické oleje. Podobne ľudia s vysokým krvným tlakom, v takom prípade sa však odporúča cibuľa v surovom stave. Pre svoje zdravie tým však urobí ešte oveľa viac. Tento druh zeleniny totiž znižuje aj riziko rakoviny a je dobrou prevenciou proti astme, pretože bráni zužovaniu priedušiek. Navyše je výborným liekom pri infekčných ochoreniach, či už nachladnutí, kašli alebo zápale priedušiek, kedy zohráva úlohu prírodného antibiotika. A cibuľa sa požíva i pri liečbe dny, artritídy a reumy, pretože tlmí zápalové procesy a má silné močopudné účinky, riedi moč a odvádza ho z tela von. Argumenty sú zrozumiteľné.
Denne by sme mali preto skonzumovať minimálne polovicu cibule, ktorá nám zabezpečí prísun vitamínov A, B a C, všetkých minerálov a antibakteriálnych látok. A okrem toho nám aj zlepší trávenie.
A ešte drobnosť. Pri jej krájaní nám oči neslzia náhodou. Dôvodom je prítomnosť síry i jej zlúčenín a chemické procesy, ktoré prebiehajú po rozkrojení cibule.
Skladovanie:
Keď kupujeme cibuľu do zásoby, vyberáme len pevné plody bez výhonkov. Ak si chceme zachovať úrodu tejto zeleniny z vlastnej záhradky, uložíme si ju v sieťke alebo v debničke v chladnej a suchej komore. Takto nám vydrží až do ďalšieho roka.
Využitie v kuchyni:
Najzdravšie je konzumovať cibuľu v surovom stave, aj keď niekoho môže odrádzať nepríjemný štipľavý zápach a problém v spoločenskej komunikácii. No na trhu sú aj sladšie a jemnejšie odrody. Prípadne treba siahnuť po mladej cibuľke s jemnejšou chuťou alebo šalotke, ktorá je príbuzným druhom zeleniny. A navyše, nemusí to byť vždy chlieb s masťou posypanou hojne pokrájanou cibuľou. Silnú arómu môžeme potlačiť pridaním cibule do zeleninového šalátu. Riešením je tiež obohatiť ňou nátierky, či už tvarohové, syrové alebo bryndzové. Pre redukovanie nepríjemného zápachu môžeme požuť niekoľko zrniek kávy či lístočkov petržlenovej vňate. Alebo vypiť mätový čaj či zjesť jablko. Aby sme zachovali čo najviac hodnotových látok, krájame ju tesne pred konzumáciou alebo varením. Talianska červená cibuľa môže dokonca zhorknúť, ak ju necháme ležať dlho pokrájanú. Bez cibule by si nevedel predstaviť chutnú kuchyňu asi žiadny kuchár. Je ako výrazná korenina súčasťou mnohých mäsových i zeleninových receptov, ktorým dodáva ten správny "šmak". A môže byť i hlavnou potravinou plnohodnotného obeda, či už pečená alebo vyprážaná v štýle viedenského rezňa.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com