Kvitnúce drobničky od záhradníka

02.02.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY – RUBRIKA    Pestovateľské minimum pre amatérov a užitočné rady pre úspešné šľachtenie izbových rastlín, niektorých druhov zeleniny či korenín a byliniek v kvetináči.

  • Proti škodcom izbových rastlín môžeme účinne bojovať cesnakom. Stačí zastrčiť strúčik do zeminy v každom črepníku.
  • Obávame sa, že sa nám prevrhne vyššia váza úzkeho tvaru? Stačí malý trik – na jej dno uložíme pár kamienkov, ktoré vytvoria rovnováhu s umiestnenými kvetmi.
  • Ak plánujeme zasadiť kvety do staršieho črepníka z pálenej hliny, radšej ho pred nasypaním hliny vypláchnime octovou vodou. Odstránime tak pach zatuchliny.
  • Pri práci s kaktusom sa nevyhneme malému úrazu. Zapichnutý tŕň odstránime tak, že na postihnuté miesto kvapneme vosk a keď stuhne, odstránime ho aj s tŕňom.
  • Prihnojovať treba aj izbové rastliny. Nepotrebujeme však profesionálne hnojivá z obchodu. V domácnosti sa nájdu viaceré možnosti, často odpad, ktorý by inak skončil v koši, ale takto môže byť ešte užitočný. Zeminu so zasadenými rastlinami môžeme spokojne zaliať zvyškom piva, studeného čaju alebo vychladnutou vodou z uvarených zemiakov či ryže. Palme svedčí zase voda, v ktorej sme uvarili šošovicu, listy sa jej budú z tohto prírodného hnojiva pekne lesknúť. Dokonca ani vrecúška s vylúhovaným čiernym čajom nemusíme vyhadzovať. Môžeme ho zahrabať do zeminy vo väčších črepníkoch, veľké rastliny z nich budú profitovať niekoľko týždňov.
  • Keď chceme dosiahnuť, aby fikus alebo iná izbová kráska, rástla rovno, musíme kvetináč pravidelne otáčať. Takto sa budú za svetlom postupne ťahať listy vyrastajúce na všetkých stranách.
  • Ak sa na listoch izbových rastlín objavia suché škvrny, pravdepodobne majú málo vody. Dôvodom zahnednutých okrajov listov býva suchý vzduch alebo zmena teploty.
  • Situácia, keď listy na rastlinách v interiéri začnú žltnúť a pôsobia povädlo, môže mať viaceré dôvody. Príčinou býva najčastejšie príliš častá a hojná zálievka a mokrá zeminy, ale problémy môže zaviniť aj prievan alebo nedostatok svetla. Takéto nedostatky majú za následok aj krútenie a opadávanie listov.
  • Ak začnú opadávať masívne puky a kvety, rastliny trpia nedostatkom svetla alebo vody, prípadne im vadí suchý vzduch alebo ich napadli škodcovia.
  • Exteriérové rastliny v črepníku ochránime pred mrazom pomocou bublinkovej fólie, ktorá vytvorí dostatočnú izolačnú vrstvu.
  • V betónových puklinách alebo medzi dlaždicami v záhrade je občas ťažšie sa zbaviť buriny. Malá rada: urobme si roztok vody a soli v pomere 2:1, ktorý necháme zovrieť. Potom ním prelejme miesta zarastené burinou. Roztok ich zničí a podobne to dokáže aj nasypaná čistá soľ.


redakcia Doma a Rada, FOTO: freepik.com