Kým začneme piecť
20.11.2024
VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL Nemáte veľké skúsenosti s pečením piškótového cesta a chcete sa blysnúť bublaninou pred priateľmi, ktorí prídu na návštevu? Aby ste sa vyhli chybám začiatočníkov, mali by ste sa riadiť niekoľkými dobrými radami.
- Plech alebo formu treba vymastiť tukom a potom posypať polohrubou múkou, strúhankou alebo omrvinkami z piškót, aby ste múčnik dostali ľahko von z formy vyklopením.
- Cesto by malo naplniť formu asi do dvoch tretín, inak by sa po zdvihnutí mohol koláč zdeformovať.
- Cesto porozhŕňame k okraju tak, aby v strede zostala mierna priehlbina, tá sa pri pečení zdvihne a povrch koláča tak bude po dopečení rovný.
- Koláče a bábovky z piškótového cesta pečieme v rúre iba mierne zohriatej, aby sa cesto len pomaly dvíhalo.
- Existuje zopár spôsobov, ako zistiť, či je múčnik už hotový: prezradia to okraje, ktoré odstávajú od plechu i pevnosť koláča, ktorý pod tlakom odoláva, alebo kúsok drievka, ktorý po vpichnutí zostane čistý a nelepí sa.
- Upečený koláč nenechávajme dlho na plechu, aby nezvlhol. Po asi 10 minútach od vytiahnutia z rúry okraje opatrne oddelíme nožom od formy, tú otočíme hore dnom, prípadne si pomôžeme položením mokrej utierky na celú plochu a jemným potriasaním koláč vyklopíme na misu. A potom ho už stačí len pocukrovať a pokrájať.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com