Letná pohoda pre vaše nohy

12.07.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    V lete ukazujeme svetu viac ako v ostatných mesiacoch roka. Horúčavy nás oblečú do ľahkých letných modelov odvážneho strihu a obujú do šľapiek a otvorených sandálov čiže flipflopov. To si však žiada perfektnú pedikúru a väčšiu pozornosť vzhľadu našich nôh.

Typ obuvi, ktorú si obúvame počas teplého a slnečného dňa, však býva aj kameňom úrazu. Blízky kontakt s prašným prostredím chodníkov provokuje hrubnutie kože a následne jej praskanie a vznik bolestivých raniek. O to väčšiu starostlivosť si chodidlá vyžadujú.

Kúpele a krémovanie

Aby sme sa zbavili zhrubnutej kože, musíme ju najprv zmäkčiť. Doprajeme si preto asi 10-minútový relaxačný kúpeľ s teplou vodou, do ktorej pridáme kúpeľovú soľ a trochu citrónovej šťavy. Alternatívou môže byť kyseliny salicylová, soľ z Mŕtveho mora a deci olivového oleja, prípadne éterické oleje alebo bylinky, napríklad rozmarín, levanduľa, nechtík či hrsť ružových lístkov. Potom si nohy dobre osušíme a zmäknutú kožu na päte odstránime pomocou škrabky alebo pemzy. Užitočnou pomôckou je aj sklenený pilník. Nikdy nepoužívajme ostré predmety ako žiletku či britvu, mohli by sme si spôsobiť krvácajúce a bolestivé ranky.

Zbaviť odumretých vrstiev kože môžeme aj vrchnú časť chodidiel, na ktorú nanesieme peelingovú masku namiešanú z medu, kryštálového cukru a jemne pomletých orechových škrupiniek. Po 20 minútach peeling zmyjeme teplou vodou a po usušení si nohy natrieme výživným krémom. Chodidlám môžeme doprajeme i menšiu masáž, pri ktorej si do pokožky vtrieme olivový olej. Ten zabráni rohovateniu pokožku, najmä ak takúto kúru absolvujeme dvakrát týždenne. Účinne pôsobí aj hrubšia vrstva mastnejšieho krému, ktorý nanesieme na spodok chodidiel a na tie natiahneme bavlnené ponožky. Krém necháme pôsobiť počas spánku celú noc.

Aby lak vydržal

Nechty si zastrihávame zásadne špeciálnymi klieštikmi rovno, potom ešte zapilujme okraje, malíček stačí vždy iba opilovať. Nechtovú kožtičku nestriháme, ale ju zmäkčíme olejom a zatlačíme drevenou paličkou. Pre vyhladenie povrchu môžeme použiť leštičku nechtov, potom budú sa pekne lesknúť, pretože ich zbavíme odumretých čiastočiek. Niekomu postačí už takáto úprava. Ak si chceme mať nechty zaujímavo farebné, pred lakovaním si ich pretrime tampónom namočeným v odlakovači, odstránime tak všetky nečistoty, drobné piliny z nechtov i mastnotu. Potom si medzi prsty na nohách vložíme kúsky vaty alebo umelohmotný rozdeľovač prstov na nohe z drogérie a na nechty nanesieme vrstvu podkladového laku, aby sa výraznou farbou laku nechty nezafarbili dožlta, najlepší je druh s bieliacimi a antibakteriálnymi zložkami. Nasledujú dva vrstvy farebného laku a ešte vrstva krycieho fixačného. Perfektné nalakovanie nechtov na nohách vyžaduje síce námahu, ale vydrží dlhšie.

Poznámka: Hygiena nadovšetko. Preto pemzu i pilník po každom použití opláchneme v teplej vode a necháme vysušiť. A preto si nohy po kúpeli dobre vysušíme uterákom aj medzi prstami. Vlhko je totiž ideálnym prostredím pre množenie baktérií a plesní.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com