Malý sviečkový manuál

09.12.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    Aj keď sa deň už trochu predĺžil, zimné večery si ešte stále zvykneme spríjemňovať svetlom sviečky. Jednoduché riešenie, ako zútulniť domácu atmosféru, sa však môže občas skomplikovať. Prinášame dobré tipy, ktoré súvisia s týmto tradičným zdrojom svetla.

  • Plamienok vydrží dlhšie, ak sviečku pred zapálením vložíme aspoň na tri hodiny do mrazničky. Horenie sviečky spomalí aj slaný roztok, do ktorého ju na hodinku namočíme.
  • Aby sa štíhlejšia sviečka pri napichovaní na hrot svietnika nezlomila či nepraskla, nahrejme hrot nahriať zapaľovačom alebo iným zdrojom plameňa. Pri umiestňovaní vosk zmäkne a sviečku tak ľahšie napichneme.
  • Aj zvyšky hrubej sviečky, ktorá vyhorela dovnútra, môžeme ešte využiť. Na dno voskového "pohárika" uložme čajovú sviečku a zapáľme ju krbovou zápalkou. Vďaka nej sa rozžiari aj obvod veľkej sviečky.
  • Priemer konca sviečky môže byť o niečo väčší ako otvor svietnika. Ponorme ho na chvíľu do horúcej vody, zmäknutý vosk sa prispôsobí ľahšie.
  • Ak je knôt na sviečka príliš dlhý, začne dymiť, treba ho preto o pár milimetrov skrátiť. Správna dĺžka nemá presahovať 1 cm. To neplatí na hrubé sviečky, v ktorých by sa krátky knôt v rozpustenom vosku rýchlo utopil.
  • Sviečky, ktoré už dohorievajú, by mali mať dostatočne hrubú izoláciu od materiálu, na ktorom sú položené, inak ho začnú prehrievať a poškodzovať (sklenená doska stola, lakované drevo alebo plast). Pre bezpečnosť je dobré pod sviečku položiť materiály odolné voči teplu – drevenú dosku, keramickú kachličku či podložku z korku.
  • Zhasínať sviečku treba kovovým zhášadlom alebo lyžicou obrátenou hore dnom. Sfúknutím by sme mohli rozprsknúť horúci vosk do okolia a spôsobiť neželané škvrny na nábytku.

Ako sa zbaviť zvyškov vosku

  • Možno chystáme rodinnú oslavu alebo romantické posedenie s partnerom, keď sa stolovanie nezaobíde bez dekoratívnych sviečok. Ak sa chceme vyhnúť kvapkám vosku na peknom obruse, namočme predtým sviečky na 24 hodín do koncentrovanej slanej vody. Soľ, ktorá sa na ich povrchu usadí, spomalí stekanie vosku a ten stuhne ešte pred kontaktom s textíliou.
  • Ak už k podobnej nehode došlo a vosk stiekol na obrus, vezmeme si na pomoc biely hodvábny papier, cez ktorý voskový fľak prežehlíme vlažnou žehličkou. Problémom však môže byť farebný vosk na bielom obruse. Na to treba pamätať už pri dekorovaní stola.
  • Podobne sa zbavíme aj vosku na oblečení. Buď ho zmrazíme a vosk odlúpneme, alebo sukňu či nohavice prežehlíme žehličkou tak, že látku umiestnime medzi dve vrstvy bieleho hodvábneho papiera, do ktorého vosk vsiakne.
  • Zostal nám vosk v pohári, do ktorého sme v rýchlosti umiestnili sviečku? Ak nalejeme do neho horúcu vodu a teplo necháme chvíľu pôsobiť, vosk sa oddelí od skla.
  • Svietnik zo striebra očistíme zo stečeného vosku ľahšie, ak ho uložíme na hodinu do mrazničky.
  • Zostali na starobylej skrinke ale drahom stole kvapky zo sviečky? Pomôže nôž s okrúhlou čepeľou, ktorým opatrne zoškrabeme čo najviac vosku a na zvyšky položíme papierový obrúsok alebo tenký baliaci papier a miesto prežehlíme mierne teplou žehličkou.

Na čo využiť sviečkový vosk?

  • Ak ním pretrieme koľajničky zásuviek, otváranie a zatváranie bude bezproblémové.
  • Rovnako dobre bude fungovať zips, ak jeho zúbky potrieme bielou sviečkou. Potom už stačí len zips párkrát zavrieť a otvoriť a úlomky vosku z oblečenia vykefovať.

Pozor na nebezpečie požiara

Plameň sviečky vyžaruje teplotu až 1000°C, takže môže spôsobiť pri nesprávnej manipulácii popáleninu alebo sa rýchlo stať príčinou požiaru. Zapálenú sviečku preto nenechávajme nikdy bez dozoru a pri odchode z miestnosti ju radšej zhasme. Sviečku tiež neklaďme na poličky nad sebou a do otvorených skriniek, kde nemá plameň dostatok priestoru. A nebezpečná je aj blízkosť ľahko horľavých materiálov – záclon, závesov, dečiek, obrusov a iných dekoratívnych bytových textílií.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com