Mangold namiesto špenátu

20.07.2024

ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA    Mangold nie je až tak známy druh zeleniny v našich končinách, pochádza zo Stredomoria, ale pomaly sa jeho charakteristické červené listy udomácňujú aj v slovenských záhradkách.

Mangold sa podobá repe, ale konzumujú sa len listy a stopky. V zásade ho rozdeľujeme na dva základné druhy. Prvá listová odroda je zaujímavá práve pre listy a pripomína využitím špenát. Druhá stopková má podobne dlhé stonky ako špargľa. Listy a stopky mangoldu obsahujú karotén a vitamíny C i B2, betain s antisklerotickými účinkami a minerálne látky, najmä mangán, železo a zinok.

Čo treba vedieť, ak sa rozhodneme túto zeleninu pestovať? Mangold ...

  • ... potrebuje pôdu s dostatkom draslíka a fosforu, ktorú treba priebežne kypriť a zbavovať buriny.
  • ... vyžaduje dostatok slnka a pravidelnú zálievku.
  • ... znáša chladné podnebie a preto v pohode prezimuje aj na záhone.

Poznámka: Semená mangoldu môžeme vysiať kedykoľvek na jar a s úrodou prvých lisov potom rátajme do 60 dní. Najatraktívnejšia je rubínová odroda so žiarivo červenými stonkami a zelenými listami, ktorá pôsobí v záhonoch veľmi dekoratívne. Ale rovnako v nádobách, takže ju môžeme pestovať aj na balkóne či lodžii.

Tip na varenie: Mangold môže v kuchyni zastúpiť špenát. Najlepšie sa hodí na prípravu polievky či prívarku, ale konzumuje sa aj v surovom stave. Môžeme ho pridať do šalátu a pripraviť z neho smoothie alebo pesto.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com