Mexické chute z kvetináča
ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA Možno ste len nedávno objavili ostré chute mexickej kuchyne, ku ktorej neodmysliteľne patria chilli papričky. Ak vám pálivá chuť tejto zeleniny skutočne imponuje a pridávate ju ochotne do polievky, mäsa, šalátu i nátierky, jednoducho takmer do každého jedla, môžete si malé štipľavé papriky vypestovať aj doma.
Chilli papričky sú teplomilné rastliny a potrebujú preto špeciálny substrát, ktorý treba hľadať v záhradníctvach. Nie je potrebné sadiť hotové predpestované priesady, úspech zaručuje aj voľba semien. Prvá fáza pestovania je trochu komplikovaná. Semená uložíme do substrátu v kvetináči, ktorý musí byť ponorený v nízkej miske s vodou. Navrchu ho musíme prikryť navlhčenými novinami, ktoré nenecháme vyschnúť, a priebežne ich kropíme. O 10 až 15 dní semená vyklíčia. Vtedy papier odstránime a tentoraz vodou kropíme pravidelne vyklíčené semená. Až keď vyrašia prvé lístky, môžeme rastlinku presadiť do väčšieho črepníka. Dôležité je prihnojovať ju i správne zalievať. To znamená, nie zhora na zeminu či na listy, ale vodu treba vždy naliať do misky, v ktorej je črepník uložený. Množstvo má byť primerané. Málo vlahy spôsobuje vyschýnanie koreňov a následne scvrkávanie papričiek, škodí však aj priveľa vody, môžu sa objaviť plesne.
Chilli papričky neznášajú chlad, priame slnko a prievan. Preto ich v letných mesiacoch môžeme mať na balkóne, ale keď sa ochladí, v čase prvých mrazov, rastlinu prenesieme okamžite do interiéru, najlepšie na miesto, kde bude v polotieni. Pri dobrej starostlivosti budeme mať chilli papričky vlastnoručne dopestované po celý rok. A navyše umiestnené na kuchynskej linke alebo na poličke v jedálni budú pôsobiť veľmi dekoratívne.
redakcia
Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net