Miska osviežujúcich ríbezlí

09.07.2024

VARENIE - POTRAVINY    Ríbezle sú obľúbeným sezónnym ovocím. Ich malé bobule sú veľkým zdrojom vitamínov a minerálov. Takže dopriať si misku ríbezlí by sme si mali v týchto týždňoch čo najčastejšie.

Pôvod:

Červené ríbezle priniesli do Európy asi Arabi, toto ovocie je však známe aj v ázijských krajinách, v Anglicku, v Amerike, ale aj v severských krajinách a dokonca na Sibíri. Poznáme aj kultivovanú bielu sortu, ktorá je sladšia ako červená, a tiež čiernu. Tá je dosť aromatická, ale aj najzdravšia.

Prínos pre zdravie:

Podstatný v súvislosti s ríbezľami je vitamín C, najviac ho obsahujú čierne, až 4-krát viac ako červené. Je preto dobrou prevenciou proti rakovine. Čierne ríbezle sú výborným detoxikačným prostriedkom a prispievajú k rovnováhe črevnej flóry, pomáhajú tiež odstraňovať problémy s hnačkou a žalúdočnou nevoľnosťou. Konzumovať by ich mali aj ľudia s vysokým krvným tlakom a pacienti s dnou, s reumou a s ochoreniami pečene. Táto sorta má aj hojivé účinky a v podobe džúsu sa používa pri bolesti hrdla. Červené ríbezle zlepšujú činnosť imunitného systému, posilňujú obranyschopnosť organizmu a odporúčajú sa konzumovať pacientom po ťažkom úraze alebo operácii. Obsahujú aj dostatok železa a vlákniny, preto môžu vyriešiť aj problém so zápchou a prítomná kyselina salicylová pomáha pri bakteriálnej infekcii tráviaceho traktu. Pôsobia močopudne, prečisťujú organizmus, preto by si ich do jedálnička mali zaradiť aj pacienti s reumou, ochoreniami žlčníka či obličiek a so zápalom kĺbov. Červené ríbezle sú tiež dobrým prírodným liekom proti horúčke. Ak niekto trpí podvýživou a nechutenstvom, môže si dať pred jedlom za hrsť tejto sorty ovocia, pretože zlepší apetít a podporí trávenie.

Skladovanie:

Ríbezle nám ani v chladničke dlho nevydržia, preto po kúpe alebo obratí z kríčkov by sme ich mali čo najskôr skonzumovať alebo spracovať na rôsol či kompót. Alternatívou je aj zmrazenie sviežich a zdravých bobúľ, ktoré sme zbavili stopky.

Využitie v kuchyni:

Možno sú ríbezle príliš kyslý druh ovocia na bežnú konzumáciu, ale ak si ich osladíme lyžicou práškového cukru, získame rýchlu, ale osviežujúcu letnú maškrtu. Toto ovocie sa výborne hodí na ozdobovanie dezertov a studených mís, ale je aj chutnou ingredienciou pri pečení ovocných koláčov najmä z piškótového cesta a tiež na prípravu sirupov, džemov, zaváranín, ale i vína. No červené ríbezle sú aj dôležitou súčasťou špeciálnej omáčky, ktorá sa podáva k zverine. Z čiernych sa s obľubou robí likér, ktorý sa zvykne pridávať spolu so šampanským do kokteilov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com