Muži majú svoju andropauzu
ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU O ženskej menopauze sa toho popísalo už veľa. Menej informácií sa objavuje o andropauze, ktorá sa týka mužskej časti populácie. A hoci sa to mužom veľmi nepáči, klesanie hladiny mužských hormónov zasiahne v istom veku každého z nich.
Citlivá sféra, ako je mužnosť meraná aj sexuálnou aktivitou, je dôvodom, že táto téma bola v minulosti spoločensky čiastočne tabuizovaná. Dnes sa už otvorenejšie hovorí o vplyve klesania hladiny testosterónu na mužský organizmus i psychiku, čo má za následok viaceré fyziologické zmeny i posuny v správaní muža.
Čo sa to len s mojím mužom deje?
Mnohé ženy by vedeli rozprávať o premene ich partnera. Pôvodne šarmantný, spoločenský a vitálny manžel sa začne meniť na uzavretého, podráždeného človeka, ktorého prestávajú baviť dokonca aj celoživotné koníčky. Sú to typické symptómy andropauzy ako výsledku poklesu produkcie mužských hormónov v semenníkoch. Tento proces nekončí tak dramaticky ako u žien, ktorých vaječníky po menopauze strácajú schopnosť produkovať estrogény úplne alebo o ne ženy pre zdravotné ťažkosti po chirugickom zákroku prídu. U mužov je to plynulý proces a produkcia, aj keď postupne klesajúca, sa nikdy úplne neskončí. Postupne sa znižujúca hladina testosterónu v organizme však môže mať pre muža viaceré dôsledky. A ktoré sú to?
- poruchy sexuálnych funkcií – pokles libida čiže sexuálnej túžby, problémy s erekciou, nedostatočná alebo predčasná ejakulácia
- zníženie vitality a pracovnej i fyzickej výkonnosti
- zhoršenie koncentrácie, pružnosti v myslení i pamäte, ťažkosti so spánkom
- zmeny v pocitoch – strata radosti zo života, nezáujem o činnosti, ktoré ho predtým bavili
- zmeny v správaní – nepriateľské a žiarlivostné postoje voči mladým, podráždenosť, škriepnosť, výbuchy zlosti a agresivita v prejave, mrzutosť, striedanie nálad, depresívne prejavy, zhoršenie komunikácie s okolím a mentálne starnutie, u niekoho naopak snaha vyrovnať sa mladým spojená s návštevou fitnes centier, s mladistvým obliekaním a vyhľadávaním známostí s podstatne mladšími partnerkami
- fyziologické zmeny – ukladanie tuku okolo pása, zníženie svalovej hmoty, zmenšovanie ochlpenia, rednutie kostí
- zvýšenie rizika hypertenzie a srdcovo-cievnych ochorení
Liečba je jednoduchá
Mnoho manželstiev by mohlo byť zachránených, keby muži akceptovali, že majú problém a hľadali by riešenie. Stačilo by navštíviť ambulanciu urológa, ktorý podľa symptómov ťažkostí, vyšetrenia a výsledkov biologických testov zistí, či dôvodom poklesu sexuálnych funkcií je rakovina prostaty alebo iný zdravotný problém, alebo či ide o bežný jav poklesu hladiny testosterónu. Ako v prípade iných situácií v živote, aj tu je riešenie. A prosté. Pacient dostane hormonálny preparát, ktorý zabezpečí prísun mužských hormónov do organizmu. Môžu to byť tabletky, gél alebo preparát podávaný injekčne s 3-týždňovým alebo už i s 3-mesačným dávkovaním.
Muži s návštevou lekára zbytočne otáľajú
Hormonálna liečba je viazaná na konzultáciu s odborným lekárom, ktorý ju jediný môže predpísať. Spoliehať sa na drahé potravinové doplnky, ktoré ako zdroje testosterónu a garanciu mužskej vitality ponúkajú rôzne internetové stránky, nie je určite správna a účinná cesta. V súčasnosti absolvuje androgénnu substitučnú liečbu na Slovensku asi 3-tisíc pacientov. Je to veľmi málo, ak si uvedomíme, že väčšina mužov po 45. roku života, a minimálne po päťdesiatke prežíva podobné zmeny. Pritom by stačilo tak málo, aby si jednoduchou liečbou zvýšili hladinu hormónov v tele a mnohé ťažkosti by sa vyriešili. Znamenal by to pre mnohých návrat k pôvodnému životu, v ktorom sa tak dobre cítili.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com