Najkrajšia je svadobná kytica
ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV Kytica sa zvykne darovať pri rôznych príležitostiach, ktoré majú punc výnimočnosti. Či už je to narodenie dieťatka, promócia alebo okrúhle narodeniny. No tradične si kvetinári či floristi dávajú špeciálne záležať pri viazaní svadobnej kytice. Je to súčasť imidžu nevesty a potvrdenie dokonalosti jej krásy v ten veľký deň.
Ak by sme chceli načrieť do životopisu tohto dekoratívneho symbolu svadby, museli by sme zájsť hlbšie do histórie. Predchodcom svadobnej kytice bol venček z lúčnych kvetov, byliniek a kláskov, ktorý si mladé ženy v deň svadobný kládli na hlavu alebo ho držali v ruke. Bol to skôr zvyk prostých ľudí, ktorí sa zapáčil aj ženám z vyšších kruhov. A pretože chceli mať niečo extra, uzrela svetlo sveta kytica uvitá z ušľachtilejších pestovaných kvetov. Stalo sa to v 15. storočí v Anglicku. Štýl viazania pomenovaný anglická kvapka sa stal inšpiráciou pre prvú skutočne svadobnú kyticu, ktorú držala počas svadobného obradu v ruke v roku 1859 Anna Dánska, keď sa vydávala za syna kráľovnej Alžbety I. Potom prišla do módy biedermayerka, ktorá sa s prestávkami vždy vracia a očarúva rovnako ako kedysi.
Ako sa menila doba
Móda sa mení aj v preferovaní kvetov. V 70-ych rokoch 20. storočia túžili nevesty najmä po orchideách, v 80-ych figurovali zase karafiáty a gerbery, no a o ďalších 10 rokov boli na výslní ruže, ktoré sú, mimochodom stále, in. Či už biele, krémové, broskyňové alebo v živej kombinácii viacerých odtieňov. A mladomanželov oslovujú aj kálie a orchidey, ktoré sú častou kvetinovou dominantou svadobných kytíc.
Veľkosť aj farba
Kytica má byť súčasť celkového imidžu nevesty a má ho ešte svojou prirodzenou krásou podčiarknuť. Preto by sa konkrétny typ viazania a veľkosť mali odvíjať od typu mladej ženy. Napríklad kyticu s previsom by mali voliť skôr vyššie dámy elegantnejšieho vzhľadu. O farebnosti kytice rozhodne typ šiat, ktoré už nebývajú automaticky biele, ale často majú jemnú béžovú faru, ktorá svedčí aj nevestám s nedokonalou pleťou. Kytica môže byť v rovnakej farbe, ale dobrou voľbou sú aj farebne výrazné kvety v snahe dosiahnuť zaujímavý optický kontrast s bielymi alebo pastelovými šatami. Súčasná doba priniesla aj nové trendy. Kyticu už môže byť aj navlečená na ruku, pripevnená na prsteň alebo zaviazaná do tvaru gule, ktorú si nevesta nesie k oltáru ako kabelku.
Aby vydržala
Aby nádhera svadobnej kytice nestratila svoj glanc príliš rýchlo, floristi používajú rôzne finty. Jednak ju viažu v deň sobáša a navyše konce kvetov obtočia špeciálnou páskou, ktorá dokáže zadržiavať vodu. Prekrytá ozdobnou stuhou nikomu neprekáža a pomôže kytici zachovať čerstvý vzhľad aj počas svadobnej hostiny. Zvykom je nechať si kyticu usušiť, aby zostala trvalou pamiatkou na svadobný deň. Ale to nie je tak jednoduché. Najlepšie sa dajú vysušiť jesenné kvety, z letných iba niektoré druhy a jarné sú v tomto smere beznádejné. Riešením však môže byť svadobná kytica z umelých kvetov, ktoré sa robia už tak dokonale, že ich na prvý pohľad od skutočných kvetov nerozoznáte. Takáto kytica nikdy nevädne a svojou krásou bude manželom aj o tridsať rokov pripomínať ich veľký deň.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com