Naša denná šálka kofeínu
VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA Bez ranného rituálu s kávou sa mnohí nedokážu vôbec naštartovať a absenciu svojej šálky kofeínu by len ťažko doháňali. A väčšinou nekončia len pri jednej, počas dňa sa predsa nájde dostatok príležitosť dať si ďalšiu. Či už pri obede, na pracovnej porade alebo po posedení s priateľmi v kaviarni. No za istých okolností môže byť v podstate neškodný nápoj príčinou zdravotných ťažkostí.
Kofeín je alkaloid, ktorý stimuluje centrálnu nervovú sústavu a srdečnú činnosť, preto káva dokáže vzpružiť a predĺžiť pracovnú výkonnosť. Bežná denná dávka do 3 až 4 šálok (200 mg kofeínu) predstavuje podľa odborníkov pre organizmus dokonca zdravotný benefit - nižšie riziko rakoviny prostaty a prsníka. Hoci sa rozumná konzumácia kávy nepovažuje za škodlivú, pravidelné pitie väčšieho množstva, môže viesť k rozvoju závislosti. Výskumy potvrdili pri vybudovanom návyku na kofeín abstinenčné príznaky ako bolesti hlavy či svalov, nervozitu, únavu, poruchy koncentrácie a útlm. Preto sa neodporúča prekračovať denné maximum 400 mg.
Pozor aj na možnosť otravy
Skutočné zdravotné komplikácie však hrozia najmä po prijatí väčšieho množstva tohto alkaloidu (napr. kofeínové tabletky), čomu zodpovedá asi aj povestných 50 šálok kávy denne, ktoré si zvykol dopriať francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac. Pri extrémnom príjme dochádza k akútnej alebo chronickej otrave kofeínom, ktorá sa prejavuje závratmi, búšením srdca, nespavosťou, možnými halucináciami, nechutenstvom, nespavosťou, trasením rúk, horším videním, tráviacimi ťažkosťami a pocitmi úzkosti. Smrteľná dávka pre človeka vážiaceho 80 kg je 12 g kofeínu.
Keď sa neodporúča
Problémy môže vyvolať dokonca už i pravidelné pitie bežného množstva kávy. Niektorí jedinci s citlivejším tráviacim traktom trpia záhou či bolesťami žalúdka, čo môže viesť ku vzniku žalúdočného vredu. Pacientov s vysokým krvným tlakom ohrozuje krvácanie do mozgu. Kofeín navyše odbúrava vápnik a železo v tele, čím sa zhoršuje problém s osteoporózou a anémiou. A diabetikom s cukrovkou 2. typu spôsobuje pitie kávy zvyšovanie hladiny cukru, pretože kofeín ovplyvňuje jeho metabolizmus.
Často skrytý a neodhalený
Problémom je, že niektorí výrobcovia pridávajú kofeín aj do sušienok, cukríkov, orechových zmesí či žuvačiek a obsahujú ho aj mnohé lieky proti bolesti. Preto je ťažké odhadnúť, koľko tejto látky denne sa konzumentovi, neraz dieťaťu, dostane do tela. Ďalším zdrojom tejto látky je tradične čaj a tiež energetické nápoje, ktoré pijú s obľubou mladí na zdvihnutie nálady alebo pre povzbudenie pri učení. Špeciálnym problémom sú sladené kolové nápoje, ktoré vďaka prítomnému kofeínu budujú už u menších detí závislosť a potom sú pre vysoký obsah cukru jednou z príčin nadváhy až obezity u tejto časti populácie.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com