Nedostatok pohybu

03.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU – RIZIKÁ    Okrem iných neduhov v životnom štýle sa dopúšťame chýb aj v súvislosti s pohybom. Naše telo sa však potrebuje pravidelne hýbať. Je jedno, aký druh aktivity si zvolíme. Môžeme sa naučiť cvičiť jogu, behať v blízkom parčíku alebo si chodiť zahrať stolný tenis. Hlavne, že niečo v tomto smere podnikáme. Obetovať na oltár zdravia tridsať minút denne, prípadne ďalšie dve hodinky cez víkend je to najmenej, ak si tak výrazne znížime riziko stať sa raz pacientom s diagnózou niektorého z civilizačných ochorení.

Nervy i cievy

Sedavým štýlom života asi najviac škodíme centrálnej nervovej sústave, nášmu mozgu, ktorý nie je dostatočne okysličovaný. Jeho činnosť sa tak vďaka pohodlnosti spomaľuje, zhoršuje sa pamäť i schopnosť spracovať rýchlo informácie. Len na dokreslenie – v pokoji spotrebuje človek pri jednom nádychu asi štvrť litra kyslíka, pri behu až 8-krát viac.

U ľudí, ktorí sa vyhýbajú telesnej aktivite, trpí aj cievny systém, krvný tlak sa zvyšuje, rastie riziko srdcovo-cievnych ochorení. A hrozí aj vznik cukrovky, ktorá je doživotným problémom.

Necvičíme, preto priberáme

Okrem nedisciplinovanosti v stravovaní sa na problém nadváhy podpisuje práve nedostatok pohybu. Sme leniví, nechce sa nám cvičiť, dokonca ani vyjsť po schodoch na tretie a kvôli vzdialenosti dvoch zastávok radšej využijeme mestskú dopravu než by sme ju mali prejsť po vlastných. A kto sa už odhodlá na redukčnú diétu, neraz je sklamaný. Napriek tomu, že sa vzdá obľúbených veterníkov a prerasteného bôčika, kilá dole rýchlo nejdú. Možno zabudol do nového štýlu zakomponovať pohybové aktivity.

Ak priberajú pre nedostatok pohybu už deti a mladí ľudia, nie je to najlepšia správa z hľadiska perspektívy ich zdravia. Veľká váha tela a intenzívny zvislý tlak na dolné končatiny spôsobuje deformity kostí a tiež "ixovanie" kolien čiže posun kĺbov smerom dovnútra. A trpia aj chodidlá. U netrénovaných sa oporné klenby znehodnotia a vytvára sa plochá noha, ktorá v dospelosti komplikuje chôdzu a spôsobuje bolesti.

Trpí aj kostrový aparát

Absencia športu alebo aspoň pravidelného cvičenia počas vývoja mladého organizmu má za následok porušenú modeláciu kostrovo-svalového aparátu – dopredu vysadenú lopatku, predsunutú bradu, guľatý chrbát, slabé brušné svaly a driekové zakrivenie chrbtice. Všetko sú to reálni kandidáti na skoliózu chrbtice v dospelosti i na nezvrátiteľné a bolestivé degenerácie stavcov či medzistavcových platničiek. A nízka fyzická aktivita nesvedčí ani kostiam, ktoré rednú, stávajú sa krehké a neskôr pri vysokom štádiu osteoporózy sú náchylné na komplikované zlomeniny.

Poškodený tráviaci systém

Odborníci varujú. Počet sedavých zamestnaní sa prudko zvyšuje a štýl života mladej generácie poznačený množstvom hodín strávených pri počítači a neochotou venovať sa športovým aktivitám môže znamenať len jedno. Zdravotný stav populácie sa bude zhoršovať a počet pacientov aj s tráviacimi problémami bude stúpať. Pravidelný pohyb totiž podporuje činnosť čriev a tým aj dobré trávenie. Stačia 3 až 4 kilometre, ktoré prejdeme denne pešo a intenzívnejšie aktivity počas víkendu, aby sme sa vyhli problému dráždivého čreva. Je to chronické ochorenie sprevádzané bolesťami brucha, pocitom nafúknutosti a striedajúcimi sa zápchami a hnačkami. Často ním trpia napríklad šoféri z povolania, ktorí presedia dlhé hodiny za volantom. Sedavý spôsob života môže byť príčinou aj rakoviny konečníka a hrubého čreva.

Pre naše oči i psychiku

Športové aktivity v prírodnom prostredí sú najlepšou alternatívou aj pre náš zrak. Práve pohyb v prírode, vo voľnom priestore a možnosť nesústredeného pohľadu do diaľky predstavujú pre oči veľkú úľavu. Najmä po celej tej nádielke hodín, počas ktorých sme zrak zaostrovali na monitor alebo televíznu obrazovku.

V neposlednom rade prospieva pohyb aj našej psychike. Počas fyzickej aktivity sa zvyšuje tvorba endorfínov, ktoré majú na svedomí práve dobrú náladu. Nezanedbateľné nie je ani vytváranie zdravých vzťahov pri kolektívnej hre na ihrisku či v lúke. Ako je všeobecne známe, aj zdravý duch je predpokladom zdravého organizmu, nielen naopak.

A je tu ešte jeden problém, ktorý trápi hlavne ženskú časť populácie. Celulitída čiže nepekne vyzerajúca zvlnená koža na stehnách je výsledkom okrem iného aj nízkej fyzickej aktivity. Ďalší dobrý dôvod na cvičenie.

Nedostatkom pohybu riskujeme:

  • slabé svalstvo, zlú fyzickú kondíciu
  • poruchy spánku, oslabenú psychiku
  • zníženú činnosť mozgu, horšiu pamäť
  • nadváhu a problémy s ňou spojené
  • deformity chrbtice spojené s bolesťami
  • rednutie kostí čiže osteoporózu
  • vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia
  • ťažkosti s trávením
  • cukrovku
  • niektoré druhy rakoviny


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com