November s chuťou baraniny
VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL Keď sa jeseň láme do chladnejších tónov, meníme aj svoje chuťové predstavy o dobrom jedle. Ak sme v horúcich letných mesiacoch ochotne volili miešaný šalát ako ľahký osviežujúci obed, dnes siahame radšej po pokrmoch, ktoré zahrejú a viac zasýtia. Prišiel čas nielen na husacie a kačacie hody, ale aj na tradičnú baraninu.
Baranina bývala kedysi najmä v oblastiach, kde sa chovali ovce, typickým druhom mäsa na prípravu rôznych jedál. Dnes už tak ceneným v slovenskej kuchyni nie je, napriek tomu, že je biologicky veľmi hodnotná aj pre vysoký obsah bielkovín i ľahko stráviteľného železa. Ale obsahuje aj všetky ostatné minerály a vitamín B. Konzumáciou baraniny si spevňujeme kosti a pomáhame tvorbe červených krviniek a svalov, ale prospieva aj zdraviu nervového systému Ak sú tučnejšie kúsky baraniny (koleno a pliecko) pre niekoho zbytočne kaloricky výdatné, môže skúsiť chudšiu jahňacinu z mladých barančekov.
Dôležitá je príprava
Baranina sa vyznačuje charakteristickou vôňou a chuťou, ktorá nemusí každému imponovať. Aby bolo baranie mäso krehké, ešte pred tepelnou úpravou ho na 1 až 2 dni treba naložiť do kyslého mlieka alebo do moridla z octovej vody, koreňovej zeleniny a korenia. Na dochutenie baranieho mäsa používame hlavne cesnak, majorán a rozmarín.
Čo vlastne variť?
- stehno - rôzne druhy šašlíkov, biftekov a dusených jedál
- nízky chrbát – pokrmy na smotane alebo na spôsob diviny
- vysoký chrbát – bifteky, ražniči, pečené rebierka
- pliecko, krkovička – guláše, na dusenie a recepty z mletého mäsa
- hruď – guláše, tú jahňaciu môžeme aj naplniť žemľovo-pečienkovou plnkou a upiecť
Ako uvariť dobrý baraní guláš
Očistenú koreňovú zeleninu pokrájame nadrobno a popražíme na spenenej cibuli. Pridáme mletú červenú papriku a na kocky pokrájané baranie pliecko. Mäso trochu opečieme, zalejeme horúcim vývarom alebo vodou a s rozotreným cesnakom dusíme. Keď mäso zmäkne, pridáme na kocky pokrájané zemiaky a dodusíme. K sýtemu a trochu mastnejšiemu gulášu z baraniny chutí najlepšie čerstvý chlieb.
Odporúčanie: Jedlá z baraniny či jahňaciny treba konzumovať dostatočne teplé až horúce.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com